Fabryka Foxconna w USA

Niedawno pisaliśmy o zapowiedzianej przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowej fabryce firmy Apple, która miałaby powstać na terenie USA. Wygląda na to, że sprawa może dotyczyć podwykonawcy Apple’a (ale też wielu innych producentów), tajwańskiej firmy Foxconn.
Fabryka Foxconna w USA

Fabryka ma zatrudnić 3000 osób, a jej budowa i uruchomienie ma dać pracę kolejnym 10 000. Szacowany koszt to 10 miliardów dolarów. Co ma produkować amerykańska fabryka Foxconna?

Panele LCD. “Telewizor został wynaleziony w USA” powiedział CEO Foxconna, Terry Gou, po spotkaniu w Białym Domu. Dodał iż urządzenia takie jak ekrany LCD czy inne, podobne technologie od dawna nie były wytwarzane w USA. “Zamierzamy to zmienić. To zaczyna się dziś. W Wisconsin”.

Donald Trump i Terry Gou (fot. NYT)

Terry Gou spotkał się w Białym Domu nie tylko z prezydentem, ale też dwoma politykami republikańskimi ze stanu Wisconsin: gubernatorem Scottem Walkerem oraz Paulem D. Rayanem, przewodniczącym Izby Reprezentantów. Stan Wisconsin, jak wiele innych, boryka się z problemem wzrostu bezrobocia wśród pracowników produkcji. Fabryka Foxconna może odwrócić ten trend.

Jak skuszono azjatycką firmę do inwestycji w USA? Gubernator Walker wyjaśnił iż Foxconn otrzyma ulgi podatkowe w wysokości 3 miliardów dolarów, rozłożone na około 15 lat.

Według danych płynących z Białego Domu prezydent był osobiście zaangażowany w negocjacje z CEO Foxconna, Terrym Gou. To więcej niż prawdopodobne, gdyż Donald Trump prezydentem jest od niedawna, a biznesmenem przez całe dorosłe życie i widać wyraźnie, że biznesowe podejście przenosi na grunt polityczny.

Zapowiedziana fabryka to efekt negocjacji między Foxconnem , a Białym Domem. Inwestycja azjatyckiej firmy ma być bardzo kosztowna, a produkcja w USA, gdzie praca ludzka jest znacznie droższa niż np. w Chinach, może nie być w pełni opłacalna. Foxconn ma też nie najlepszą opinię jako pracodawca. Jest często oskarżany o łamanie praw pracowników. Głośnym echem odbiły się także samobójstwa pracowników chińskich fabryk Foxconna. Czy firma przeszczepi na amerykański rynek azjatycką “kulturę” pracy? Szczerze wątpię. | CHIP

Więcej:bezcatnews