Flaga EU

Gangsterzy przegrywają z bitcoinami

Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską zorganizowane grupy przestępcze są zainteresowane korzystaniem z kryptowalut, ale brak im umiejętności posługiwania się bitcoinem i innymi wirtualnymi walutami.

Wnioski z opublikowanego w lipcu br. sprawozdania Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego są dość zaskakujące. Wbrew pozorom bitcoin i inne kryptowaluty nie są atrakcyjnym środkiem płatniczym w świecie szemranych interesów. Okazuje się, że technologia stojąca za współczesnymi kryptowalutami oraz sama ich idea jest w praktyce zbyt trudna dla zrozumienia, a co za tym idzie dla zastosowania przez „tradycyjnych” przestępców. Anonimowość obrotu kryptowalutami jest najwyraźniej niewystarczającą zachętą.

W raporcie opublikowano informacje o dochodzeniach, dotyczących wirtualnych walut, z których jasno wynika, że kryptograficzne środki płatnicze są stosunkowo rzadko wykorzystywane przez grupy przestępcze. Zatem nie ma problemu? Niezupełnie.
„Zwykli” gangsterzy wolą gotówkę, ale cyberprzestępcy radzą sobie z kryptowalutami świetnie. Z tego zapewne powodu raport zawiera propozycje zwiększenia kontroli nad przepływem kryptowalut. Jednym z pomysłów jest utworzenie centralnej bazy danych, rejestrującej tożsamość właścicieli kryptowalut. Postuluje się również zdefiniowanie czytelnych norm prawnych regulujących obrót nimi. Można się spodziewać, że tego typu regulacje będą uznane za kolejny atak na wolności obywatelskie i spotkają się z krytyką coraz liczniejszej rzeszy użytkowników bitcoinów. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.