Intel Movidius Neural Compute Stick

Intel wprowadza akcelerator Sztucznej Inteligencji na USB

Movidius Neural Compute Stick to - w dużym uproszczeniu - przenośny akcelerator sieci neuronowych, który ma znacznie ułatwić budowę aplikacji z SI działającą offline.

Movidius Neural Compute Stick to urządzenie, które uwalnia programistów od konieczności korzystania z udostępnianych online mocy obliczeniowych umożliwiających uczenie maszynowe. Sercem obliczeniowym tego sprzętu jest układ VPU (Vision Processing Unit) Myriad 2, czyli procesor specjalizowany pod kątem funkcji kognitywnych i uczenia maszynowego. Innymi słowy programiści korzystający z tego sprzętu mogą tworzyć sieci neuronowe typu CNN (Convolution Neural Networks) i korzystać z algorytmów uczenia maszynowego bez potrzeby korzystania z dostępnych online mocy obliczeniowych.

Jak wyjaśnia Remi El-Quazzane, wiceprezes i dyrektor generalny Movidius, spółki należącej do Intela: „Jednostka VPU Myriad 2 umieszczona w urządzeniu Neural Compute Stick zapewnia wysoką wydajność połączoną z równie wysoką energooszczędnością – ponad 100 gigaflopów wymaga poboru energii na poziomie zaledwie 1 W. W wyniku tego obsługa głębokich sieci neuronowych w czasie rzeczywistym jest możliwa bezpośrednio z poziomu urządzenia”.

Movidius Neural Compute Stick jest już dostępny na rynku, jego sugerowana cena detaliczna to 79 dolarów (ok. 288 zł).

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.