Intel Movidius Neural Compute Stick

Intel wprowadza akcelerator Sztucznej Inteligencji na USB

Movidius Neural Compute Stick to - w dużym uproszczeniu - przenośny akcelerator sieci neuronowych, który ma znacznie ułatwić budowę aplikacji z SI działającą offline.

Movidius Neural Compute Stick to urządzenie, które uwalnia programistów od konieczności korzystania z udostępnianych online mocy obliczeniowych umożliwiających uczenie maszynowe. Sercem obliczeniowym tego sprzętu jest układ VPU (Vision Processing Unit) Myriad 2, czyli procesor specjalizowany pod kątem funkcji kognitywnych i uczenia maszynowego. Innymi słowy programiści korzystający z tego sprzętu mogą tworzyć sieci neuronowe typu CNN (Convolution Neural Networks) i korzystać z algorytmów uczenia maszynowego bez potrzeby korzystania z dostępnych online mocy obliczeniowych.

Jak wyjaśnia Remi El-Quazzane, wiceprezes i dyrektor generalny Movidius, spółki należącej do Intela: „Jednostka VPU Myriad 2 umieszczona w urządzeniu Neural Compute Stick zapewnia wysoką wydajność połączoną z równie wysoką energooszczędnością – ponad 100 gigaflopów wymaga poboru energii na poziomie zaledwie 1 W. W wyniku tego obsługa głębokich sieci neuronowych w czasie rzeczywistym jest możliwa bezpośrednio z poziomu urządzenia”.

Movidius Neural Compute Stick jest już dostępny na rynku, jego sugerowana cena detaliczna to 79 dolarów (ok. 288 zł).

Sources: https://developer.movidius.com/, Intel, Movidius