Nokia i Xiaomi dzielą się patentami

Chiński producent telefonów i gadżetów elektronicznych udzielił Nokii licencji na własne patenty dotyczące rozwiązań telefonii komórkowej. Firmy będą także wspólnie pracować nad VR, sztuczną inteligencją oraz Internetem Rzeczy.
W ramach umowy obie firmy będą mogły wzajemnie wykorzystywać patenty dotyczące elementów sieciowej infrastruktury, by razem sprostać wymaganiom dużych dostawców sieci i operatorów centrów danych. Xiaomi pomoże także Nokii w rozwoju nowych procesorów sieciowych zwanych FP4, które będą montowane w jej ruterach o imponującej przepustowości. Firmy będą współpracować także nad innymi technologiami – m.in. wirtualną rzeczywistością (Xiaomi ma już w ofercie gogle VR), sztuczną inteligencją oraz rozwiązaniami stosowanymi w Internecie Rzeczy.
– Xiaomi jest jednym z wiodących producentów smartfonów na świecie i cieszymy się, że osiągnęliśmy z nimi porozumienie – komentuje Rajeev Suri, prezes Nokii.
– Nasza współpraca z firmą Nokia pozwoli nam uzyskać przewagę w tworzeniu wydajnych sieci i ogromnej mocy w zakresie oprogramowania i usług, starając się sprawić, by nasze niezwykłe produkty zapewniły najlepsze doświadczenie fanom Mi na całym świecie – powiedział Lei Jun, prezes Xiaomi.
Nokia 6
Najnowsze modele Nokii (fot. Nokia)
Współpraca tych firm nie powinna nikogo dziwić. Xiaomi jest marką rozpoznawalną na całym świecie, jednak wciąż zbyt młodą, by konkurować z obecnymi na rynku od lat gigantami pokroju Samsunga czy Apple. Z kolei Nokia obecna w branży od wielu lat budzi u konsumentów zaufanie i sentyment. I choć po latach „uśpienia” fińska firma dopiero wraca na rynek smartfonów, to na rynku infrastruktury sieciowej nie ma sobie równych. Nokia Networks dostarcza swoje rozwiązania do ponad 80% największych przedsiębiorców telekomunikacyjnych (m.in. Orange, T-Mobile, Vodafone). Obie firmy mają wielki potencjał i bez wątpienia zawarte porozumienie przyniesie im dużo korzyści. |CHIP
Źródło: http://https//www.cnet.com/news/xiaomi-and-nokia-sign-cross-licensing-patent-agreement/