Będziemy kosmiczną potęgą?

Resort podlegający wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu opracował projekt ustawy o działalności kosmicznej. Zgodnie z nim „działalność kosmiczna to wypuszczenie obiektu kosmicznego w przestrzeń kosmiczną, eksploatacja i sprowadzenie obiektu na Ziemię”. Obiekt kosmiczny, to „obiekt, który będzie wypuszczony lub który został już wypuszczony w przestrzeń kosmiczną, jego części składowe, a także pojazd wynoszący i jego części składowe”. Kto zechce podbijać kosmos będzie potrzebować zezwolenia prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Projekt przewiduje też budowę Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych. Będą do niego wpisywane „obiekty kosmiczne, które rozpoczynają swoją działalność w przestrzeni kosmicznej”. Ustawa dotyczy oczywiście polskich obiektów. Wpis do rejestru będzie obowiązkowy i oczywiście płatny. Ile? To zależy „od rodzaju i wartości obiektu kosmicznego”. Dane z rejestru przekazywane będą Sekretarzowi Generalnemu ONZ.

Przyszłym polskim kosmonautom polecamy nasz najnowszy artykuł „Jak udajemy loty w kosmos”. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.