mDokumenty: Telefon komórkowy zamiast dowodu i prawa jazdy

Fot. Whitney Stanfield
Rząd prowadzi pilotażowy projekt o nazwie mDokumenty. Już w przyszłym roku do załatwiania spraw w urzędach lub podczas kontroli drogowej można będzie użyć telefonu. Urzędnik albo policjant dostaną dostęp do naszych danych po wpisaniu kodu weryfikacyjnego, który dostaniemy SMS-em. Dzięki temu nie będzie trzeba brać w podróż dokumentów - wystarczy telefon komórkowy.

System mDokumenty jest obecnie testowany przez Ministerstwo Cyfryzacji w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Korzystanie z niego będzie opcjonalne i nie zastąpi papierowych dokumentów, a jedynie ułatwi załatwianie spraw w urzędach. Aby założyć konto w systemie, trzeba mieć polskie obywatelstwo, ważny dowód osobisty, zarejestrowaną kartę SIM oraz dowolny telefon (niekoniecznie smartfon). Musimy także założyć profil zaufany eGo za pośrednictwem banku lub bezpośrednio na stronie za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego. Profil zaufany trzeba będzie przedłużać co trzy lata.

Kiedy projekt mDokumenty wyjdzie z fazy pilotażowej, będzie można na stronie internetowej uaktywnić tę usługę. Podróżując po Polsce nie będziemy musieli martwić się o to, czy zabraliśmy ze sobą wszystkie dokumenty. W systemie poza dowodem osobistym znajdą się również takie dokumenty jak dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Program mDokumenty jest realizowany równolegle z nowym systemem informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który ma zacząć funkcjonować w czerwcu 2018 roku.

System mDokumenty pozwoli załatwiać sprawy bez potrzeby noszenia dokumentów ze sobą (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie obowiązkowe. Będzie ono za to całkowicie darmowe i ułatwi obywatelom załatwianie sprawy w urzędach. Jak zapewnia ministerstwo, system jest bezpieczny, bo dane przechowywane będą na serwerach instytucji państwowych, a nie bezpośrednio w telefonie, który służyć ma jedynie jako bramka dostępowa.

Projekt mDokumenty realizowany jest przez grupę nadzorowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jej skład wchodzi NASK, Centralny Ośrodek Informatyki oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Rząd chce również poszerzyć współpracę o organizacje prywatne oraz inne ministerstwa, które będą wprowadzały system w swoich urzędach. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.