Urodziny najlepszej strzelanki z 007

Fot. Nintendo
Historia powstania tej popularnej produkcji jest dość zaskakująca. Większość programistów tworzących "GoldenEye 007" była debiutantami, a i tak udało się stworzyć jednego z lepszych FPS-ów tamtej epoki.

„GoldenEye 007” to prawdziwa klasyka gatunku first-person shooter, stworzona przez studio Rare, znana głównie posiadaczom konsol Nintendo 64. Trafiła do graczy 25 sierpnia 1997 roku. Produkcja bazująca na młodszym o 2 lata filmie o przygodach agenta 007, szybko zyskała sporą rzeszę fanów. Popularność zawdzięczała dobrej, jak na tamten czas, grafice, przemyślanym misjom i bondowskiemu klimatowi.

Model postaci agenta 007 był oczywiście wzorowany na ówczesnym odtwórcy tej roli w filmie, brytyjskim aktorze Pierce’ie Brosnanie. Odniesienia do obrazu były częste, ale fabuła nie stanowiła kalki Bonda ze srebrnego ekranu. Gra, podobnie jak film, odniosła duży sukces.

Grafika w „GoldenEye 007” to pełne 3D. W 97 roku nie było to wcale oczywiste. Np. wydany w 96 na PC „Duke Nukem 3D” był 3D tylko częściowo – przeciwnicy i część obiektów to jedynie płaskie bitmapy.

W „GoldenEye” mieliśmy zróżnicowane poziomy. Spośród 18 misji część należało przejść możliwie dyskretnie, taktyka „Rambo” nie sprawdzała się zbyt dobrze. Gra otrzymała bardzo wysokie, często bliskie idealnych, oceny w mediach. Serwis GameSpot przyznał jej 9,8 punktu na 10 możliwych, a ocena w IGN była ledwie o 0,1 niższa.

Zróżnicowana była też dostępna w grze broń. Obok kultowego Walthera PPK (tutaj przemianowanego na PP7) znalazły się takie sprzęty jak ZMG9 (właściwie UZI o zmienionej nazwie) czy RC-P90 (wzorowany na belgijskim FN P90).

Niezbyt to honorowe, zabijać przeciwnika w toalecie… (fot. PiCQuery)

Był też multiplayer. Dziś maksymalna liczba 4 graczy może wydawać się śmieszna. Tyle że w 1997 roku nie był to tryb wieloosobowej rozgrywki sieciowej. Gracze używali jednej konsoli, a ekran dzielił się maksymalnie na 4 części.

„GoldenEye 007” kończy 20 lat i nawet jeśli ktoś z was ma jeszcze Nintendo 64, grafika może dziś nieco odstraszać. Zremasterowana wersja na Nintendo Wii została wydana w 2010 roku. Tam postać agenta 007 jest już wzorowana na Danielu Craigu. Mimo wszystko polecam sięgnąć po oryginał i zobaczyć, jaki postęp zrobiły gry w ciągu ostatnich 20 lat. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.