„Pogromca” wirusa WannaCry zatrzymany

Marcus Hutchins został aresztowany przez FBI w Las Vegas

W maju tego roku ransomware o nazwie WannaCry pustoszył komputery na całym świecie. Szybko rozprzestrzeniające się zagrożenie zostało zatrzymane dzięki interwencji młodego brytyjskiego specjalisty od zabezpieczeń przedstawiającego się w Sieci jako MalwareTech. Znalazł on killswitch zaszyty wewnątrz wirusa i z miejsca stał się bohaterem Internetu.

Jego prawdziwe nazwisko to Marcus Hutchins. Ma 23 lata. Został wczoraj rano czasu lokalnego aresztowany w Las Vegas przez FBI za stworzenie i rozprzestrzenianie wirusa o nazwie Kronos.

Hutchins przebywał w stolicy hazardu na Defconie – konwencie branży zabezpieczeń, na którym hakerzy, inżynierowie trudniący się zabezpieczeniami i firmy tworzące antywirusy wymieniają się wiedzą i doświadczeniami.

Marcus Hutchins zasłynął jako pogromca WannaCry (fot. Bloomberg)

Hutchinsowi zarzuca się stworzenie Kronosa, wirusa bankowego, który od lipca 2014 do lipca 2015 dystrybuował po Sieci.

Niestety bohater Internetu okazał się po prostu jednym z wielu hakerów działających po obu stronach barykady. Niemniej jednak powstrzymanie WannaCry w maju było jego zasługą. Wirus ten zaatakował wiele firm i instytucji m.in. system komputerowy brytyjskiej służby zdrowia. |CHIP