2 nowe rankingi CHIP-a: pamięci RAM DDR4

Mamy dwa nowe rankingi pamięci RAM typu DDR4. Dlaczego dwa, skoro dotyczą właściwie tego samego? Tłumaczy szef laboratorium testowego w CHIP-ie, Jarosław Cichoszewski:
2 nowe rankingi CHIP-a: pamięci RAM DDR4

– Tworząc ranking pamięci DDR4 początkowo chcieliśmy, by powstało jedno zestawienie uwzględniające wydajność pamięci zarówno na platformie AMD jak i Intel. Podczas testów okazało się jednak, że wyniki osiągane przez te same moduły RAM na obu platformach tak bardzo różnią się od siebie, że zdecydowanie lepiej będzie przedstawić je w osobnych rankingach. W ten sposób powstały: ranking pamięci DDR4 na platformie AMD oraz pamięci DDR4 na platformie Intel – podkreśla Cichoszewski.

Pełne, interaktywne rankingi znajdziecie tutaj: 

RANKING: PAMIĘCI DDR4 DLA PLATFORMY INTEL >> 
RANKING: PAMIĘCI DDR4 DLA PLATFORMY AMD >>

Ponieważ ranking ma za zadnie m.in. ułatwić wybór komponentów do budowania możliwie najlepszego komputera, rozdzielenie na platformę Intela i AMD tym bardziej ma sens. Jakie moduły wypadły w naszym zestawieniu najlepiej?

Omówienie: Najlepsze pamięci RAM DDR4 dla platformy Intel

Zacznijmy od platformy Intela. Tu pierwsze miejsce w rankingu stało się udziałem pamięci Corsair Vengeance LPX – a konkretnie zestawu o kodowej nazwie CMK32GX4M4B3600C18R. Co kryje się pod tym ciągiem znaków? Drogi, ale potężny zestaw pamięci – 4 kości 8GB DDR4 każda. Przy taktowaniu 3600 MHz osiągają one timingi na poziomie 18-19-19-39. To wyjątkowo szybkie moduły. Niestety ich cena, na chwilę powstawania rankingu około 1800 złotych, sprawia, że wybiorą je jedynie zasobni entuzjaści oczekujący największej możliwej wydajności.

W rankingu pamięci dla platformy Intela sprawa jest prosta – najwyżej taktowane moduły zwyciężają (fot. CHIP)

Ciekawym wyborem może być pamięć RAM Crucial Ballistix Elite 2x 4GB DDR4-3200 (kod: BLE2C4G4D32AEEA). Dwukanałowy zestaw o łącznej pojemności 8 GB i taktowaniu 3200 MHz pracuje z opóźnieniami 16-18-18-36. Ustępuje oczywiście zwycięskim pamięciom Corsaira zarówno pod względem pojemności, jak i wydajności, ale wśród kości pamięci o częstotliwości powyżej 3000 MHz (a więc skierowanych do wymagającego odbiorcy) są bezsprzecznie najtańszymi w rankingu. 340 złotych za ten komplet naprawdę szybkich pamięci RAM to cena bardzo atrakcyjna.

Corsair Vengeance LPX nie tylko są szybkie, ale prezentują się atrakcyjnie (fot. Corsair)

Najlepszy wynik w kategorii ECONO uzyskały jednak moduły Intenso Desktop Pro, a konkretnie zestaw opatrzony kodem 5641152, zwierający dwie kości DDR4-2133 MHz o pojemności 4 GB każda. Kosztujący ledwie 210 złotych zestaw nie wyróżnia się wydajnością, ale niska cena sprawia, że dla wielu użytkowników będzie on znakomitym wyborem.

Jarosław Cichoszewski tak podsumowuje ranking:

– Jeśli chodzi o rozbieżność między oczekiwaniami wynikającymi z deklaracji producenta co do wydajności, a rzeczywistymi osiągami, bardziej przewidywalny okazał się ranking stworzony na bazie testów w płycie głównej dla procesorów Intela. Im lepsze parametry wynikają z oznaczenia producenta tym lepsze wyniki podczas testów. Nie powinna więc dziwić dominacja pamięci marki Corsair, jako że to właśnie ten producent dostarczył najszybsze pamięci, pracujące z częstotliwością kolejno 3600, 333 oraz 3200 MHz – zauważa nasz specjalista od testowania podzespołów.

Omówienie: jakie są najlepsze pamięci RAM DDR4 dla AMD?

A jak prezentuje się ranking pamięci dla platformy AMD? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, by nie powiedzieć: zaskakująca. Pamięci, które nominalnie dysponują najlepszymi parametrami nie okazują się być najszybsze. Tym bardziej więc polecamy skorzystanie z naszego rankingu przy wyborze pamięci dla platformy AMD Ryzen.

Ranking pamięci dla platformy AMD jest dość zaskakujący – Ryzeny wyraźnie lubią niskie opóźnienia (fot. CHIP)

Zwycięzcą okazuje się tu być zestaw pamięci Kingston HyperX Predator 2x 8GB DDR4-3200 (HX432C16PB3K2/16). Te taktowane 3200 MHz moduły pokonały m.in. zwycięzcę ranking dla platformy Intela. To interesujące, zwłaszcza, że obydwa zestawy dzieli aż 400 MHz. Komplet pamięci Kingstona pracuje z opóźnieniami 16-18-18-36, a więc wyraźnie niższymi niż zestaw Corsaira. Uzyskuje tym samym lepsze wyniki zarówno w odczycie, jak i w zapisie, a różnica wynosi nieco ponad 10%. Nie jest to jedyny przypadek tego typu w rankingu.

Szef laboratorium testowego w CHIP-ie tak wyjaśnia specyfikę zestawienia:

– Deklaracje producenta nie w pełni odzwierciedlają rzeczywiste osiągi. Podczas testów najszybsze okazały się pamięci marki Kingston choć oficjalnie pracują one z prędkością „jedynie” 3200 MHz. Jeszcze większym zaskoczeniem wydaje się fakt, iż w pierwszej piątce znalazły się modułu marki Crucial, których oficjalne możliwością kończą się na 2400 MHz. Dodatkowo zajmujący piąte miejsce zestaw dwóch 4-gigabajtowych kości kosztuje niecałe 300 zł. Jeśli to za mało to za niewiele ponad 1000 zł możemy zakupić zestaw o czterokrotnie większej pojemności czyli łącznie 32 GB. Oczywiście pamiętajmy, że częstotliwość pracy modułów RAM to nie wszystko, a, zwłaszcza dla użytkowników niezainteresowanych podkręcaniem, równie ważnym parametrem mogą okazać się opóźnienia. Wreszcie, w wielu zastosowaniach znacznie istotniejsza od wydajności będzie łączna pojemność zainstalowanych w komputerze pamięci – puentuje Jarosław Cichoszewski.

Wspomniane wyżej moduły Cruciala: Ballistix Sport LT 2x 4GB DDR4-2400 (BLS2C4G4D240FSB) to dobry przykład, że na platformie AMD łatwo o zaskoczenie. Częstotliwość 2400 MHz jest przecież daleka od tych osiąganych przez niektóre z modułów znajdujących się dużo niżej w rankingu. Kosztujące ledwie 290 złotych pamięci Crucial osiągnęły wynik lepszy niż np. wypadające świetnie na platformie Intela kości tego samego producenta, ale o taktowaniu 3200 MHz.

Jedne z najlepszych pamięci dla platformy AMD, Crucial Ballistix Sport LT 2x 4GB DDR4-2400 , kosztują mniej niż 300 złotych

W kategorii ECONO nie ma zaskoczenia. Po raz kolejny zwycięzcą okazuje się być bardzo tani zestaw Intenso Desktop Pro o pojemności 8 GB.

Z rankingu wyłania się ciekawy obraz. Wybór pamięci dla platformy Intela jest zadaniem dość prostym; kupując wyżej taktowane, droższe moduły, zyskujemy większą wydajność. W przypadku AMD Ryzen sprawa jest bardziej zawiła. Kontrolery pamięci w Ryzenach wyraźnie “lubią” niskie opóźnienia. A te dość rzadko idą w parze z wysokimi częstotliwościami. | CHIP

Więcej:bezcatnews