CCleaner na celowniku hakerów

Producent potwierdza, że aplikacja do czyszczenia systemu padła ofiarą ataku. Hakerzy byli zainteresowani danymi użytkowników.

W sierpniu twórcy CCleanera wydali aktualizację, która wprowadzała m.in. narzędzie umożliwiające pobieranie dodatkowych programów, w tym szyfrujących dane. Prawdopodobnie wtedy złośliwy kod trafił na komputery użytkowników.

Zarażone wersje programu to 5.33.6162 i wariant Cloud 1.07.3191. Problem dotyczy także aplikacji androidowej. Złośliwy kod pozwalał na przesyłanie „miękkich danych”: IP, nazwy komputera i grup sieciowych czy listy uruchomionych programów. Jednak właściciel CCleanera twierdzi, że nikt w tym incydencie nie ucierpiał. Receptą na to zagrożenie jest oczywiście aktualizacja narzędzia.

CCleaner to bardzo popularny program – tygodniowo jest pobierany prawie 5 milionów razy

Kłopotliwym aspektem jest fakt, że właścicielem CCleanera i jego producenta, firmy Piriform, jest od niedawna Avast… specjalizujący się w bezpieczeństwie komputerowym.

To kolejny atak, wykorzystujący zaufanie do popularnego oprogramowania. Niebezpieczny ransomware Petya, grasujący w czerwcu i na początku lipca, także trafił do użytkowników dzięki lubianej aplikacji. W tamtym przypadku był to ukraiński M.E.Doc, program do zarządzania dokumentami. | CHIP

0
Źródło: (www.theverge.com)
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.