Google – 19-letnia wyszukiwarka

Kiedy myślimy o Google, mamy zazwyczaj na myśli wyszukiwarkę: ascetyczną, prostą stronę internetową z polem tekstowym, dającym nam dostęp do całego świata. Firma została założona dokładnie 19 lat temu przez Larry'ego Page'a i Sergey'a Brina.

Za prostotą strony głównej Google kryją się skomplikowane algorytmy, które podpowiadają, wyszukują, a nawet przeliczają formuły matematyczne czy waluty. Z czasem w Google zaczęły powstawać nowe pomysły. Wśród nich trzeba wymienić najbardziej popularne, jak poczta internetowa Gmail, Tłumacz, przeglądarka Chrome oraz oparty na Linuxie Android. Dzięki tej ostatniej inwestycji, sklep Google Play można znaleźć w większości produkowanych obecnie urządzeń mobilnych.

Firma z Mountain View realizowała wiele przedsięwzięć. W końcu Page i Brin część z nich wydzielili poza Google, dając więcej swobody i przestrzeni twórczej ich autorom. Tak w 2015 roku powstał holding Alphabet, w skład którego wchodzi nie tylko Google, ale też wiele przyszłościowych, a niekiedy szalonych projektów. Firma nie boi się eksperymentować i inwestuje w wizjonerskie technologie, takie jak autonomiczne pojazdy, sztuczna inteligencja, a także roszerzona rzeczywistość.

Ciekawe czy za kolejnych 19 lat Google nadal będzie najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie i czy jej strona główna pozostanie podobna do dzisiejszej. Jak zmieniała się, możecie zobaczyć na wideo powyżej. | CHIP

Źródło: chip