Kolorowa elektroniczna maska pokaże twój nastrój

Fot. Adi Meyer
Stworzona za pomocą drukarki 3D proteza reaguje na mimikę twarzy. W zależności od odbieranych bodźców wypełnia się różnymi kolorami.

Angielscy studenci architektury, Sirou Peng, Adi Meyer i Silvia Rueda, zaprojektowali gadżet jako swoją wspólną pracę magisterską. Maska może w nietypowy sposób pomóc kontaktować się z otoczeniem. Urządzenie wpuszcza i wypuszcza pigment w reakcji na uśmiech albo zmarszczenie brwi.

Studenci stworzyli najpierw w programie komputerowym wirtualny model twarzy. Następnie za pomocą drukarki 3D wyprodukowali dwie formy odlewnicze, które zalali silikonem. Po złożeniu pozostało tylko podłączyć maskę do rurek wpompowujących pigment termochromatyczny do otworów maski. Pompkami sterują sensory i aktywatory, zaprogramowane wcześniej za pomocą układu Arduino Uno.

Do wykonania urządzenia Peng, Meyer i Rueda użyli narzędzi, za pomocą których Uniwersytet Harvarda konstruuje tzw. miękkie roboty. To np. inteligentne protezy, które zachowują się podobnie do ludzkiego ciała, albo gadżety ubieralne. Może się okazać, że stworzona przez studentów maska, będzie hitem Halloween. | CHIP