Modelki mają wyglądać naturalnie

Już 1 października we Francji zaczną funkcjonować przepisy, które zobowiązują czasopisma do oznaczania zdjęć, na których sfotografowane osoby zostały wyretuszowane za pomocą Photoshopa lub innych programów graficznych.

Tymczasem największa światowa agencja fotograficzna, Getty Images, już teraz ogłosiła, że nie będzie więcej akceptować zdjęć przedstawiających modelki lub modeli, których ciała zostały poddane takiemu retuszowi, by osoby te wyglądały na szczuplejsze lub bardziej muskularne, niż są w rzeczywistości. Francuskie przepisy nie zabraniają retuszu. Ideą, jaka przyświecała prawodawcy było zobligowanie publikujących zdjęcia, do umieszczania informacji, że wygląd modeli  ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jest to związane z kampanią społeczną, której celem jest zapobieganie anoreksji wśród młodych ludzi. Z tego właśnie powodu w ramach nowej ustawy, która wejdzie w życie we Francji 1 października, modele i modelki muszą uzyskać lekarskie zaświadczenie o prawidłowym BMI. Jednocześnie Getty Images podkreśla, że inne zmiany wprowadzone na zdjęciu, takie jak zmiana koloru włosów, kształt nosa, retusz skóry itd. w dalszym ciągu są akceptowane.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.