Pierwszy humanoidalny robot otrzymał obywatelstwo

Niezależnie od tego, czy dla samej Sophie ma to jakiekolwiek znaczenie, stała się rzecz niezwykła. Teraz rozważania dotyczące praw robotów przestają być czystą teorią.

Sophie, pierwszy prawdziwie humanoidalny robot, stworzony przez firmę Hanson Robotics, otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Wczorajsze (25 października) wystąpienie Sophie na forum „Future Investment Initiative” zrobiło takie wrażenie na zgromadzonych, że natychmiast, jeszcze w trakcie jego trwania otrzymała obywatelstwo. Oto pierwsze publiczne przemówienie Sophie:

Poinformowana przez prowadzącego o otrzymaniu obywatelstwa Sophie powiedziała:

– Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym.

Sophie jest dziełem, a może należałoby raczej powiedzieć dzieckiem, firmy Hanson Robotics, działającej w Hong Kongu. Inne jej dzieła to m.in. prof. Einstein oraz Android inspirowany powieścią Philipa K. Dicka.

Jeśli chcecie bliżej poznać Sophie, objerzyjcie ten film:

Oczywiście obywatelstwo dla Sophie to jedynie efektowny gest, ale to znaczy, że coraz szybszym krokiem zmierzamy ku czasom, gdy nasza rzeczywistość wyglądać może tak, jak w brytyjskim serialu „Humans” (przy okazji, gorąco polecam). | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.