Koniec prawa Moore’a?

Fot. Nvidia
Jen-Hsun Huang przekonuje, że prawo Moore'a, dotychczas skutecznie definiujące rozwój technik półprzewodnikowych, w kontekście CPU nie ma już dłużej zastosowania. Bo układy graficzne rozwijają się dziś znacznie szybciej niż procesory. Ta teza padła na GPU Technology Conference 2017 w Pekinie. Jednak naszym zdaniem, szef NVIDII myli się.

Czym jest prawo Moore’a? Gordon Moore, współzałożyciel Intela, w 1965 roku zauważył, że gęstość upakowania tranzystorów na cal kwadratowy procesora podwaja się co dwa lata. Przewidywał, że to stała zasada, która faktycznie działała potem przez dziesięciolecia. Czasem pojawiają się jednak głosy, kwestionujące prawo Moore’a. Teraz Jen-Hsun Huang z NVIDII przekonuje, że straciło ono sens.

Jen-Hsun Huang, prezes i współzałożyciel Nvidii
Jen-Hsun Huang: to GPU są przyszłością, a prawo Moore’a nie działa (fot. NVIDIA)

Huang zaznacza, że obecnie liczba tranzystorów w procesorach ogólnego przeznaczenia wzrasta o 50 procent w skali roku, przy zaledwie 10 procentowej poprawie wydajności tych układów. Jednak argumentacja opierająca się na wydajności nie obala prawa Moore’a, które nic nie mówi o tym aspekcie, a dotyczy jedynie podwajania liczby tranzystorów. Ten warunek, jak potwierdza Intel, cały czas jest spełniany.

Motywy szefa NVIDII są jaśniejsze, gdy uzupełnia on swoją wypowiedź o opinię, że zaawansowane architektury przetwarzania danych w układach równoległych, takich jak GPU, mają sprawić, że wkrótce to układy GPU zastąpią procesory obliczeniowe ogólnego przeznaczenia, czyli CPU.

Zdaniem Huanga, GPU NVIDII wejdą na miejsce procesorów również dlatego, że wysoka wydajność obliczeniowa w przetwarzaniu równoległym jest idealnym rozwiązaniem dla systemów i aplikacji, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jako dowód podaje: pięciu głównych graczy branży e-commerce w Chinach: Alibaba, Baidu, Tencent, JD oraz iFLYTEK wdraża bądź już wdrożyło opracowaną przez NVIDIĘ architekturę Volta GPU w swoich usługach chmurowych. Z kolei Huawei, Inspur oraz Lenovo korzystają z serwerów bazujących na układach HGX GPU – także NVIDII.

120 lat obowiązywania prawa Moore'a
Prawo Moore’a działa także w odniesieniu do rozwiązań sprzed 1965 roku (fot. Wikimedia)

Nie sposób nie zauważyć, że Huang wykorzystuje tezę do promowania produktów swojej firmy. Z kolei Intel zaprzecza, że prawo Moore’a jest martwe i pokazuje na własnej konferencji, również w Pekinie, szczegółowe informacje o przyszłych układach wykonanych w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Poza tym, jakkolwiek trudno odmówić racji prezesowi NVIDII w kwestii zalet GPU w kontekście SI, warto pamiętać, że istnieją zadania, w których wciąż to tradycyjne procesory ogólnego przeznaczenia radzą sobie znacznie lepiej. | CHIP

Źródła: https://segmentnext.com/2017/09/27/huang-says-nvidia-gpus-will-replace-cpus-future-moores-law-dead/, SegmentNext
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.