AMD Ryzen – pierwsze testy mobilnych CPU

Wyniki pierwszych testów mobilnego Ryzena opublikował serwis Notebookcheck.net. Na warsztat wzięto notebooka HP Envy x360 15, którego sercem obliczeniowym jest układ AMD Ryzen 5 2500U. Patrząc na zamieszczone wyniki testów warto również pamiętać o tym, że nowy mobilny Ryzen został sprawdzony również pod kątem ewentualnych spadków wydajności w trakcie długiego działania z wymagającymi obliczeniowo zadaniami. Zapętlony test wielowątkowych, intensywnych obliczeń w programie CineBench R15 nie wykazał żadnej znaczącej degradacji wydajności. Tym samym można powiedzieć, że nowy procesor AMD to konstrukcja przemyślana, która być może zmieni długą nieobecność procesorów AMD w komputerach przenośnych.
AMD Ryzen – pierwsze testy mobilnych CPU

AMD Ryzen 5 2500U - test Cinebench R15
Rezultaty w Cinebench R15. Układ AMD to solidny sprzęt ze średniej półki (fot. Notebookcheck).

Ryzen 5 to procesor ze średniej półki. Rezultaty w Cinebench R15 pokazują, że na tej półce nowy mobilny układ AMD powinien się doskonale odnaleźć. Sprzęt HP z mobilnym Ryzenem 5 na pokładzie okazał się lepszy od notebooka Dell z procesorem Intel Core i5-7300HQ i nieznacznie słabszy od wyżej pozycjonowanego sprzętu MSI z procesorem Inteli Core i7-7700HQ.

AMD Ryzen 5 2500U - test CPU Multi 64bit
Rezultaty osiągane przez mobilnego Ryzena 5 są porównywalne z Intel Core i5-8250U (fot. Notebookcheck).

Wyniki testów pokazują, że oto mamy do czynienia z układem mobilnym, który może nieźle zamieszać w laptopach średniej klasy. HP Envy z Ryzenem 5 bez większych problemów pokonuje gamingowe laptopy ze średniej półki, bazujące na popularnym w tej klasie sprzętu procesorze Intel Core i5-7300HQ. Co ciekawsze, nowy Ryzen charakteryzuje się zauważalnie niższym apetytem na energię. Spójrzmy na kolejną tabelę.

AMD Ryzen 5 2500U - test poboru mocy
Mobilny Ryzen 5 2500U jest nie tylko szybki (w swojej klasie), ale też potrafi oszczędnie gospodarować energią (fot. Notebookcheck).

Widać wyraźnie, że AMD również potrafi zbudować mobilny układ stanowiący udany kompromis pomiędzy poborem energii, a wydajnością. Nawet w najbardziej obciążających system grach, takich jak np. Wiedźmiń 3, laptop HP Envy z Ryzenem 5 2500U pobierał ok. 50 W, a w przypadku niskich obciążeń pobór dochodził do zaledwie 10,5 W. To bardzo dobry rezultat.

AMD Ryzen 5 2500U - test 3DMark 11
Wyniki w programie 3DMark 11 (dla GPU), pokazują, że wbudowana w Ryzena Vega 8 bez większych problemów pokonuje powszechne w układach Intel U HD Graphics (fot. Notebookcheck).

Gdy weźmiemy pod uwagę wyniki osiągane przez zintegrowany moduł graficzny (Vega 8) mobilnego Ryzena, to okazuje się, że mamy naprawdę znakomitego kandydata na topowy procesor do laptopów gamingowych ze średniej półki. Układ AMD w zakresie wydajności GPU jest znacząco szybszy od graficznych modułów Intela, wygrywa też z NVIDIA Geforce 940MX.

Reasumując wstępne testy mobilnego Ryzena 5 wyglądają więcej niż obiecująco. Czas pokaże, czy wyniki te spowodują większy popyt na atrakcyjne cenowo laptopy gamingowe z AMD na pokładzie. Potencjał jest, pytanie tylko, czy producenci przekonają się do nowych układów i wprowadzą stosowne modele do swojej oferty. Z tym bowiem AMD przez długi czas miało problem: z podażą notebooków z własnymi procesorami. | CHIP