GeForce GTX 1080Ti, zajmujący jeden slot

Karty graficzne chłodzone wodą to nie nowość. Jednak nadal stanowią one bardzo nieliczną elitę. Nowy model EVGA z pewnością do niej dołączy. Ciekawostką jest iż karta zajmuje tylko jeden slot.

GeForce GTX 1080Ti to bestia, ale wielu producentów pokazało ambicję by jeszcze zwiększyć jej wydajność. Fizyki jednak nie da się oszukać, a możliwości chłodzenia powietrzem (przy zachowaniu rozsądnych rozmiarów) kiedyś się kończą. I tu do gry wchodzi chłodzenie wodne. Nowa karta EVGA GeForce GTX 1080Ti K|NGPIN Hydro Copper takie właśnie wykorzystuje. To co jest szczególnie ciekawe, to jej rozmiary.

Nowa karta EVGA nie jest tania, ale oferuje dużą wydajność i potencjał OC (fot. EVGA)

Nowa karta EVGA zajmuje bowiem jeden slot. W przypadku większości, chłodzonych tradycyjnymi metodami kart bazujących na GTX 1080Ti, zajęte są nie dwa, a de facto trzy sloty (producenci lubią pisać, że to 2,5). Dlatego też szerokość nowej karty EVGA może być ważną informacją dla osób chcących wyposażyć swój komputer w bardzo wydajną kartę przy zachowaniu sąsiadujących z nią slotów wolnych.

Zmniejszenie szerokości karty do jednego slotu wymusiło zastosowanie złączy video w wersjach mini (fot. EVGA)

Karta ma też się świetnie podkręcać. Chociaż karta fabrycznie pracuje z referencyjnymi częstotliwościami, to producent wręcz zachęca do overclockingu. Gwarantuje bowiem stabilną pracę przy GPU ustawionym na 2025 MHz. Jesteśmy przy tym pewni, że to dość ostrożne szacunki i kartę stać na więcej.

Karta niestety nie jest tania. Wyceniono ją na 1250 dolarów (czyli 4500 złotych). Na polskim rynku, jeśli w ogóle się pojawi, zapewne będzie jeszcze droższa. Jednocześnie jej główna konkurencja: Colorful Kudan kosztuje dużo więcej (1600 dolarów). | CHIP