Handlujecie bitcoinami?

Osoby z zyskiem handlujące kryptowalutami, np. bitcoinami, powinny zapłacić podatek dochodowy. Takie jest stanowisko fiskusa, ponieważ jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów  w odpowiedzi na pytania zadane przez dziennik „Rzeczpospolita”, bitcoiny nie maja wprawdzie postaci materialnej, ale mają określoną wartość. Jednak polskie przepisy podatkowe pozostały w tyle za rynkiem wirtualnych walut i nie precyzują np. kwestii kosztów takiej działalności, co ma oczywiście wpływ na wymiar ewentualnego podatku.

Według  Ministerstwa przychody ze sprzedaży waluty kryptograficznej zaliczane są do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe i należy je rozliczyć według skali podatkowej, czyli 18 lub 32 proc. Granicę stanowi przychód ok. 85,5 tys. zł. Dotyczy to podatków od dochodów osób fizycznych. Przymierzając się do handlu krytpowalutami, warto więc rozważyć założenie działalności gospodarczej, która umożliwia wybranie podatków liniowego, w wysokości 19 proc. Jednocześnie Ministerstwo wyjaśnia, że od przychodów ze sprzedaży można odliczyć wydatki na zakup kryptowalut. Należy to jednak oczywiście udowodnić.

 

 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.