Ktoś właśnie uruchomił 10 tysięcy nowych kont na Twitterze – mogą być fałszywe

Sprawę opisuje Anna Mierzyńska, specjalistka w zakresie marketingu sektora publicznego z Białegostoku. Ekspertka zaznacza, że na przełomie października i listopada na polskim Twitterze pojawiło się 10 tysięcy nowych profili, które zaczęły obserwować kandydatów na prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego z PO i Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Poza tym społecznościowa „farma” zainteresowała się też liderami opinii, wśród nich m. in. Robertem Lewandowskim, Donaldem Tuskiem, Jackiem Kurskim, Zbigniewem Hołdysem i Katarzyną Kolendą-Zaleską. Nowe konta twitterowe to zwykle anonimy, bez zdjęcia i bez wpisów. Anna Mierzyńska uważa, że to regularna armia botów, co argumentuje  w rozmowie z CHIP-em tak:

— Gdyby były to konta prawdziwych użytkowników Twittera, miałyby różną historię i różnych obserwowanych. Tu obserwowani polscy politycy są praktycznie tacy sami, natomiast śledzone konta zagraniczne odznaczają się dużą różnorodnością. Stąd mój wniosek, że boty przygotowane są pod zlecenie na polskim rynku – przekonuje specjalistka.

Piszemy więcej >>

Część kont, które być może są fikcyjne (graf. A. Mierzyńska)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.