NEWS: jest porozumienie w sprawie zakazu geoblokowania w UE

Tzw. geoblokowanie to wieloletni problem w Unii. Pomimo że formalnie nie ma granic i obowiązuje zasada swobodnego handlu, w internecie, paradoksalnie, jest inaczej. Niektóre firmy i kraje uniemożliwiają zakup produktów i usług mieszkańcom konkretnych państw. Zdarza się też, że obywatele poszczególnych krajów muszą płacić więcej niż ci z innych regionów UE. Batalia w tej sprawie toczy się od dawna. Negocjatorzy Parlemantu Europejskiego i przedstawiciele krajów Unii zawarli porozumienie, którego skutkiem ma być koniec geoblokowania. Europosłanka Róża Thun, pełniąca tu rolę głównej negocjatorki z ramienia PE, zaznacza, że mamy do czynienia z istotną i potrzebną zmianą:

– Porozumienie osiągnięte między instytucjami europejskimi zakazuje odmowy sprzedaży produktów w zakupach online. To koniec dyskryminacji klientów, kupujących produkty na wspólnym rynku europejskim, w oparciu o narodowość, miejsce zamieszkania lub adres IP kupującego – stwierdza polska polityk.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.