Polacy zdobyli nagrodę Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polski projekt słonecznego żagla „Golden Fleece” zdobył nagrodę w  konkursie „Space Exploration Masters„, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz spółkę AZO (Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen). Nagrody wręczono podczas piątkowej uroczystości w Luksemburgu.

Koncepcję inteligentnego żagla słonecznego do napędzania pojazdów kosmicznych opracowali specjaliści z ABM Space, Amepox oraz młodzi specjaliści z Politechniki Warszawskiej. Żagiel w przyszłości wykonywany będzie z surowców wydobywanych z planetoid.

Zwycięzcy „Space Exploration Masters” zostali zaproszeni również do Dubaju na X-Innovation Summit, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

Słoneczny żagiel to urządzenie napędowe statków kosmicznych, wykorzystujące ciśnienie światła słonecznego oraz w mniejszym stopniu ciśnienie wywierane przez cząstki wiatru słonecznego. Jego zastosowanie może znacząco obniżyć koszt misji kosmicznych.

Wszyscy laureaci konkursu ESA (fot. Dominique Gaul)

 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.