Archiwum Gabriela Garcii Marqueza online

Dwa lata temu archiwum Gabriela Garcíi Márqueza zostało sprzedane Uniwersytetowi Teksańskiemu. Na ironię zakrawał fakt, że to właśnie północnoamerykańska uczelnia nabyła prawa do spuścizny po twórcy, który przyjaźnił się z Fidelem Castro i był znanym krytykiem polityki USA. Za to teraz Harry Ransom Center (instytut należący do Uniwersytetu) bezpłatnie udostępniło połowę posiadanych zbiorów, które zostały zdigitalizowane. Wystarczy więc połączenie z internetem, by przeglądać rękopisy noblisty, zdjęcia, zapiski, a nawet skany paszportów pisarza. Łącznie jest to ok. 27 000 zeskanowanych stron. Wśród nich znalazły się oczywiście rękopisy, notatki, korekty i inne materiały związane z najbardziej znaną powieścią Marqueza „Cien años de soledad”, czyli „Sto lat samotności”. 

Możliwość opublikowania materiałów, z których wiele jest objętych prawami autorskim Harry Ransom Center zawdzięcza rodzinie Marqueza, która zgodziła się na publiczne udostępnienie zbiorów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.