Astronomowie odkryli najodleglejszą czarną dziurę

Zaobserwowana m.in. przez NASA czarna dziura może przynieść informacje o wszechświecie z jego bardzo wczesnego okresu, bo wtedy uformowała się. Dodatkowo, obszar czasoprzestrzeni ma ogromną masę – 800 milionów razy większą od Słońca. Odkryta czarna dziura szybko pochłania materię w centrum swojej galaktyki, jest zatem określana przez badaczy jako kwazar.

– Rozrosła się znaczniej niż się spodziewaliśmy w ciągu zaledwie 690 milionów lat po Wielkim Wybuchu i stanowi poważne wyzwanie dla naszych teorii, opisujących powstawanie czarnych dziur – podkreśla współautor opracowania, opublikowanego w czasopiśmie Nature, Daniel Stern z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

W obserwacji uczestniczył teleskop kosmiczny WISE i inne naziemne urządzenia. Dane zostały potem połączone, a szczegółowe pomiary kontynuował teleskop Magellana w Chile. Naukowcy oceniają, że w kosmosie jest od 20 do 100 kwazarów podobnie jasnych i odległych do właśnie odkrytego.

Wizja artystyczna przedstawiająca nowoodkrytą czarną dziurę (graf. Carnegie Institution for Science / Robin Dienel)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.