Naukowcy sprawdzą czy osobliwa asteroida nie wysyła do nas sygnałów radiowych

Do analizy posłuży radioteleskop z Green Bank w Virginii Zachodniej. Urządzenie swoją 100-metrową czaszą zbierze dane, które pozwolą stwierdzić, czy Oumuamua nie emituje sygnałów radiowych.

Zamiar naukowców wziął się stąd, że mamy do czynienia z nietypową asteroidą. Jak już pisaliśmy, obiekt przybył spoza Układu Słonecznego, z bardzo daleka, z przestrzeni miedzygwiezdnej gdzieś w rejonie gwiazdozbioru Wegi. Cechy asteroidy wydały się badaczom na tyle rzadkie i interesujące, że postanowili sprawdzić, czy to na pewno ciało kosmiczne uformowane w naturalny sposób. Co odważniejsi zaczęli podejrzewać, że może jest to obcy statek kosmiczny. Żeby spróbować tę kwestię rozstrzygnąć, astronomowie postanowili przekonać się, czy Oumuamua nie wysyła wspomnianych sygnałów. Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda powątpiewa w hipotezę o sztucznej konstrukcji obiektu. Astrofizyk zauważa, że Oumuamua porusza się zbyt wolno, żeby miała funkcjonować jako efektywna sonda na dużych dystansach. Poza tym, ruch wirowy asteroidy jest zbyt mały, aby mogła wytworzyć sztuczną grawitację na swoim „pokładzie”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.