Państwo przeciwko koparkom kryptowalut

Państwo polskie wytacza działa przeciw kryptowalutom. Krajowa Administracja Skarbowa przejęła na lotnisku Pyrzowice koło Katowic 300 „koparek” do pozyskiwania bitcoinów. Urządzenia były sprowadzone z Chin i właśnie tu pojawił się problem: nie miały polskiej instrukcji obsługi i deklaracji zgodności z wymogami dotyczącymi elektromagnetyczności. Drugi z zarzutów został potwierdzony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Importer ma jednak szansę na odzyskanie urządzeń. Musi uzupełnić dane w dokumentacji. Prawdopodobnie czeka go też przygotowanie na własną rękę choćby bardzo uproszczonej, lakonicznej instrukcji.

Według polskiego prawa (na podstawie: Art. 3 ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176) oraz Art. 7a ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. nr 90, poz. 999 z późn zm.) urządzenia elektroniczne sprzedawane na terenie Polski muszą posiadać instrukcję w języku polskim.

Ciekawe jednak jest to, iż do naszego kraju trafia bardzo wiele urządzeń, które nie posiadają stosownych instrukcji. Kupowane w Chinach smartfony to chyba najlepszy przykład.

0
Źródło: money.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.