Sonda Voyager 1 uruchomiła silniki nieużywane od 37 lat

Silniki Voyagera 1 emitują trwające po kilka milisekund mikropulsy. Dzięki nim sonda ustawia się w stronę Ziemi. Niestety od 3 lat mechanizm działa z problemami, dlatego teraz użyto silników zapasowych, pierwszy raz od blisko czterech dekad. I zadziałały.

– Gdybyś próbował uruchomić silnik samochodu, stojącego w garażu od dziesięcioleci, mógłbyś oczekiwać, że raczej nic z tego nie będzie. Jednak silniki sondy Voyager 1 włączyły się bez problemu, mimo że minęło 37 lat od ich ostatniego uruchomienia – podkreśla Amerykańska Narodowa Agencja Kosmiczna, dodając jeszcze w kontekście podstawowego napędu: – Niestety, w odległości 20 miliardów kilometrów od Ziemi nie ma żadnego mechanika.

Voyager 1 został wystrzelony w 1977 roku. Jest jedyną sondą, która opuściła Układ Słoneczny, porusza sie też najszybciej z dotychczasowych. Ma działać do 2025 roku.
Ścieżki sond Voyager 1 i Voyager 2 (graf. NASA)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.