polka king

„The Polka King” – Netflix pokaże karierę i upadek polskiego artysty

Fot. Netflix
Choć o Janie Lewanie, a w zasadzie Janie Lewandowskim - bo tak naprawdę nazywał się muzyk, który wyemigrował z Bydgoszczy do USA - w Polsce praktycznie nikt nie słyszał, za oceanem mężczyzna był bardzo popularny. Nie tylko ze względu na umiejętności estradowe, ale także ze względu na oszustwo, którego się dopuścił się budując finansową piramidę.

Netflix zainteresował się polskim dorobkiem kulturalnym nie tylko za sprawą „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Już 12 stycznia 2018 roku będziemy mogli zobaczyć na platformie obyczajowy film „The Polka King” z humorystycznym zacięciem opowiadający historię tytułowego „króla polki”, Jana Lewandowskiego.

Opowieść o życiu tego polskiego emigranta zaczyna się niczym amerykański sen – muzyk wyrusza do USA, gdzie rozkręca szereg rozmaitych interesów: organizuje wycieczki, sprzedaje sprowadzone z polski towary oraz występuje na scenie ze swoim zespołem. Jego występy cieszą się ogromną popularnością – Amerykanie tak bardzo zachwycają się polką, że w 1995 roku artysta zostaje nominowany do Nagrody Grammy za hit „Ole, ole”. W pewnym momencie showman zaczyna nielegalnie sprzedawać akcje swoich przedsiębiorstw wykorzystując model piramidy finansowej i  obiecując wysoki procent z zysków. Ostatecznie oszustwu ulega ponad 400 osób, a Jan Lewan trafia na 5 lat do więzienia. Wcześniej jego zespół ulega wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego ginie dwójka muzyków.

W rolę artysty wcielił się amerykański komik Jack Black znany z takich hitów jak „Szkoła Rocka” czy „Tenacious D”. W filmie zagrają też Jenny Slate, Jason Schwartzman i Jacki Weaver. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Maya Forbes („Był sobie pies”, „Człowiek z bieguna”) i Wallace Wolodarsky („Zimnokrwisty”, „Potwory kontra Obcy”).

Netflix działa od 1997 roku. Początkowo firma zajmowała się wypożyczaniem płyt DVD – dzisiaj jest największym dostarczycielem usług VOD na świecie; zajmuje się także produkcją oryginalnych seriali i filmów. Z serwisu korzysta ponad 100 milionów użytkowników. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.