Do 2040 roku wszystkie samoloty będą elektryczne

Jak donosi „The Guardian” norweski narodowy operator lotnisk Avinor planuje, że do 2040 roku wszystkie samoloty obsługujące krótkie krajowe trasy (maksymalnie 1,5 godziny lotu) będą samolotami w pełni elektrycznymi.

– Chcemy być pierwszymi w świecie, którzy przejdą na elektryczny transport powietrzny – cytuje „The Guardian” Dag Falk-Petersen, prezesa Avinoru.

Oznacza to, że w zasadzie wszystkie loty na terenie Skandynawii obsługiwane przez Avinor będą odbywać się samolotami elektrycznymi. Pierwsze testy mają zacząć się już w 2025 r. Na początek będą to małe 19-osobowe samm od 2025 roku.

Za ideą wprowadzenia elektrycznych samolotów stoi konieczność zmniejszenia poziomu emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. Samochody elektryczne i hybrydowe stanowiły w Norwegii połowę nowo rejestrowanych pojazdów w roku 2017. Teraz nadszedł czas na samoloty.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.