Akta pracownicze będą archiwizowane tylko przez 10 lat

Sejm uchwalił projekt ustawy dotyczącej elektronizacji i krótszej archiwizacji dokumentacji pracowniczej. Dzięki temu okres przechowywania dokumentacji osób zatrudnionych na tzw. etat został skrócony do 10 lat. Do tej pory pracodawca zobowiązany był do przechowywana dokumentów osobowych w ich wersji papierowej aż przez 50 lat.

Najważniejszą zmianą jest skrócenie dotychczasowego okresu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. O to rozwiązanie apelowali od dawna pracodawcy. Jednocześnie pracodawcy będą musieli przekazywać do ZUS raporty, zawierające dane niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia oraz jego wysokości. Kolejną bardzo ważną zmianą, która znaczącą ułatwi życie jest umożliwienie pracodawcy prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika w postaci elektronicznej. 
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.