Katowice i Gliwice walczą ze smogiem

Dwa miasta, Katowice oraz Gliwice, razem z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla i firmą Flytronic rozpoczęły testy, które mają sprawdzić użyteczność dronów do wykrywania osób i firm korzystających z tzw. kopciuchów, czyli pieców, w których spalane są śmieci, a ich właściciele naruszają przepisy antysmogowe.
smog
Smog

Na dronach dostarczonych przez Flytronic umieszczane są czujniki, umożliwiające przeprowadzenie analizy składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów. Czujniki mogą określić zawartość etanolu, amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu, a także pyłów PM10, PM 2,5 i PM1. Wprawdzie to dopiero testy, ale straż miejska już po pierwszej godzinie testu nałożyła na jednego z mieszkańców 500 zł mandatu za spalanie niedozwolonych substancji.

Współpraca obydwu miast i firmy Flytronic odbywa się na razie za darmo. Jeśli system okaże się skuteczny, to drony zostaną prawdopodobnie zakupione. Założenie jest takie, że drony będą przemieszczać się nad miastem i przekazywać informacje o zanieczyszczeniach do straży miejskiej, która podejmie interwencje.

Fot. Radio Katowice