Konkurs czytelników: EPSON L4160 – podsumowanie

Duplekser (automatyczny druk z obu stron kartki) okazał się bardzo przydatnym rozwiązaniem, z którego korzystam częściej niż kiedykolwiek bym przypuszczał. To doskonała oszczędność papieru. Skaner spisuje się rewelacyjnie, szybko się rozgrzewa, odzwierciedlenie kolorów na dokumentach jest zadowalające. Ze zdjęciami radzi sobie co prawda trochę gorzej, gdyż po zeskanowaniu i wydrukowaniu kolory kopii są inne niż oryginałów. Kopiarka służy mi jedynie do zabezpieczania paragonów – oryginały z czasem płowieją, a tusz z drukarki nie blaknie nawet po kilku latach.
epson l4160
epson l4160

Drukarka Epson Ecotank ITS L4160 jest urządzeniem, które zaskoczyło mnie pozytywnie
pod wieloma względami. Tusze rzeczywiście są wydajne i na pewno wystarczą na bardzo długo. Do tej pory (wydrukowanych 187 stron) ubyło niewiele tuszu (3 mm), zatem, na całym zbiorniku, na pewno będą to tysiące stron.

epson l4190
fot. Rafał Muraszkowski

Drukarka jest wpięta w domową sieć Wi-Fi. Jednak muszę przyznać, że choć usługa Epson Mail Print działa, nie znalazłem dla niej praktycznego zastosowania. DirectConnect – udało mi się zagospodarować. Do aparatu Olympus XZ-2 dokupiłem kartę SD z funkcją FlashAir firmy Toshiba. Karta wraz z oprogramowaniem w samym aparacie pozwala na bezpośrednie połączenie z drukarką. Jeśli zdjęcia nie wymagają obróbki, to mogę teraz drukować bezpośrednio z aparatu. Program do obróbki zdjęć jest mało intuicyjny i trzeba chwilę poświęcić, żeby się go nauczyć. Można dzięki niemu wykonać podstawową obróbkę zdjęć, ale gdy potrzebujemy popracować nad zdjęciem, proponuję skorzystać z bardziej profesjonalnego narzędzia.

Jedyne czego mi w drukarce brakuje, to ukryty podajnik na 100 arkuszy papieru. Nie trzeba wówczas często dokładać papieru, który pozostając na wierzchu po prostu się kurzy, a spodziewam się, że kurz wpływa na żywotność rolek, a może nawet i głowic drukujących – brak takiego podajnika jest niestety minusem tego urządzenia. Drukarka Epson Ecotank ITS L4160 jest ciekawym urządzeniem o sporych możliwościach, które zdecydowanie ułatwia życie.

Autor: Rafał Muraszkowski

Komentarz CHIP-a:

Rafał Muraszkowski otrzymał do testów drukarkę Epsona z linii premium: model L4160. Sprzęt ma dobre wyposażenie: ekran dotykowy, funkcję automatycznego druku dwustronnego, czytnik kart pamięci. Pierwsze pozytywne wrażenia dotyczą napełniania drukarki: systemu kluczy zabezpieczających przed pomyleniem kolorów, korków zabezpieczających przed wylaniem tuszu, a także ogólnie „czystego” napełniania. Po dłuższej eksploatacji okazuje się, że tuszu w drukarce niemal nie ubywa. W przypadku drukarki EcoTank ITS L4160 zaletą okazało się łatwe, wręcz automatyczne podłączanie do sieci przez program instalacyjny, bez konieczności konfiguracji jakichkolwiek parametrów. W dalszej kolejności dało to możliwość łatwego druku z laptopa, tabletu (z aplikacji iPrint), a także możliwość wykorzystania usługi Epson Email Print – druku e-maili z załącznikami. Podczas użytkowania pojawiły się kłopoty z uzyskaniem zdjęć bez obramowania, a także brak możliwości druku zdjęć z karty SDXC zapisanej w aparacie Olympus XZ-2. Natomiast Czytelnik zwrócił uwagę na automatyczne włączanie drukarki po otrzymaniu zadania, a także rozpoczęcie druku w kilka sekund po wysłaniu dokumentu. | Grzegorz Łukasik