Aresztowani rosyjscy naukowcy z tajnego zakładu głowic jądrowych

Grupa rosyjskich naukowców, którzy pracować mieli nad głowicami nuklearnymi dla swojego kraju, wybrała inne zajęcie – kopanie kryptowalut na oddanym im do dyspozycji superkomputerze.

Według BBC, naukowcy pracujący w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Rosyjskiego Centrum Badań Nuklearnych (RFNC-VNIIEF) w Sarow, zostali aresztowani przez funkcjonariuszy FSB za naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Superkomputer, który wykorzystywany był w instytucie ze względów bezpieczeństwa nie był podłączony do internetu. Podłączenie go do sieci zostało zauważone przez dział bezpieczeństwa ośrodka jądrowego, który od razu powiadomił Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Rzeczniczka ośrodka Tatiana Zalesskaja w wypowiedzi dla agencji Interfax powiedziała, że naukowcy potraktowali superkomputer, jak maszynkę do robienia pieniędzy.

Sarow jest tzw. miastem zamkniętym. Znajduje się w obwodzie niżnonowogrodzkim. Pozostaje w gestii Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom. W 1946 r. powstało tu biuro konstrukcyjne, zajmujące się produkcją ładunków nuklearnych