Komisja Nadzoru Finansowego przechodzi do ofensywy w sprawie bitcoinów

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” Komisja Nadzoru Finansowego zastanawia się nad złożeniem zawiadomienia o przestępstwie przez jedną z polskich giełd kryptowalut. Zainteresowanie działalnością giełd wynika poniekąd z pytania, jakie dziennikarze „DZGP” zadali urzędnikom KNF. Poprosili oni mianowicie o wyjaśnienie, czy działalność tych instytucji nie narusza ustawy o usługach płatniczych. W efekcie tego pytania KNF zaczęła analizować regulaminy giełd i teraz przymierza się do zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jedną z nich. Na razie nie wiadomo, o którą dokładnie giełdę chodzi. Jeśli do zawiadomienia dojdzie, jej nazwa pojawi się na liście ostrzeżeń publicznych.
Urzędnicy KNF, po analizie regulaminu giełdy, podejrzewają, że może ona prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych bez zezwolenia KNF za co grozi grzywna do 5 mln zł lub dwa lata pozbawienia wolności.
W Polsce działa ponad 30 giełd zajmujących się obrotem kryptowalutami.

Lista polskich giełd, handlujących kryptowalutami.
(Źródło: gieldykryptowalut.pl)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.