Sztuczna Inteligencja Google pisze encyklopedyczne notki

Inżynierowie z laboratorium Google Brain,  nauczyli program komputerowy pisać krótkie notatki o charakterze encyklopedycznym. Algorytm zbiera informacje ze stron dotyczących, danego zagadnienia. Wyzwaniem dla algorytmu jest podsumowywanie zgromadzonych na stronie internetowej informacji. Ludzie potrafią w kilku słowach podsumować nawet długą informację, algorytm ma z tym jeszcze problem. Choć zespołowi Google Brain udało się uzyskać efekt, że zdania tworzone przez SI Google’a tworzone są tak, że mogą udawać zdania tworzone przez człowieka.

Model nauczania i tworzenia wpisów opracowany przez Google Brain zbiera treści z dziesięciu najpopularniejszych stron internetowych dotyczących konkretnego tematu, omijając jednak Wikipedię. Chodzi o to, by SI „nie ściągała” gotowych wpisów z Wiki. W kolejnym kroku algorytm zbiera wszystkie wpisy w jeden długi tekst , a następnie skraca go tak, by zawierał maksymalnie 32 tys. słów.

Jeden z badaczy Mohammad Ahmad Saleh stwierdził, że daleko jeszcze do efektywnego tworzenia tekstów bądź generowania treści informacyjnych. Również źródła kompilowanych informacji nie zawsze muszą być wiarygodne. Niezależnie jednak od tych obaw, algorytm jest coraz sprawniejszy.