TEST: dwa nowe procesory AMD Raven Ridge z grafiką Radeon Vega

Wypróbowaliśmy APU: Ryzen 5 2400G i AMD Ryzen 3 2200G.

Testy wydajności

Najnowsze APU AMD to procesory teoretycznie podobne do Ryzena 5 1400 oraz Ryzena 3 1200. Według zapewnień AMD mają je de facto zastąpić. Nic dziwnego, bo przy podobnej konstrukcji, oferują odrobinę wyższe częstotliwości pracy.

Cinebench R15

W teście Cinebench R15 ośmiowątkowy Ryzen 5 2400G nie daje szans Ryzenowi 3 2200G. Pokonuje też Core i3-8350K, ale tylko w teście wielowątkowym. W przypadku zadań korzystających z mniejszej liczby wątków jednocześnie Core i3 może wyprzedzać nowego Ryzena 5 2400G. Wszystkie wyniki jednak, nawet ten uzyskany przez Ryzena 3 2200G, są przyzwoite.

Geekbench 4

Geekbench 4 lubi wysokie częstotliwości i wyraźnie preferuje jednostkę Intela. Nowe APU AMD wypadają w tym teście dziwnie podobnie. Kilka razy sprawdzałem, czy przypadkiem procesor nie ma wyłączonej obsługi współbieżnej wielowątkowości. Nie miał. Wynik, jak dla mnie, pozostaje nieco zagadkowy.

PCMark 10

W teście zastosowań ogólnych po raz kolejny niewielką przewagę zyskał CPU Intela. Ta jednak nie jest znacząca i należy uznać, że nowe APU nie ustępują w zauważalny sposób jednostce „niebieskich”. Zwłaszcza, że właściwie wszystkie kolejne testy pokażą prawdziwą zaletę nowych Ryzenów.

PassMark 9

Zarówno w wyniku ogólnym, jak i w testach cząstkowych Ryzen 5 2400G wygrywa z Core i3-8350K. Oba APU dosłownie miażdżą jednostkę Intela w teście związanym z grafiką 3D i w ostatecznym rozrachunku nawet Ryzen 3 2200G pokonuje najmocniejszego Core i3. W teście skupionym na wydajności CPU jednostka Intela tylko nieznacznie ustępuje Ryzenowi 5 2400G, pozostawiając słabsze APU znacznie w tyle. Jeśli na podstawie dotychczas zaprezentowanych wyników uznaliście, że iGPU jest w nowych Ryzenach naprawdę mocny, to owszem, nie mylicie się. Pokażą to następne testy, dotyczące głównie grafiki.

3DMark

Swoją prawdziwą siłę APU Ryzen z grafiką Radeon Vega pokazują właśnie w tych zadaniach, dla których zostały zaprojektowane. Wyniki pokazują, że Core i3-8350K nie ma w tym starciu szans. Jego ubogi układ graficzny pozostaje daleko w tyle za APU AMD.

Superposition benchmark

Jak na „gamingowy” benchmark przystało Superposition przykłada dość dużo uwagi do fizyki obiektów. Dlatego też w przypadku tego testu różnica między nowymi APU a Core i3 jest mniejsza. Procesor Intela nadrabia możliwościami czystego CPU. To oczywiście nie wystarcza i różnica jest dwukrotna na korzyść Ryzena 3 2200G. A mocniejszy APU odstaje jeszcze bardziej.

Kolejna strona to wynik wydajność APU w grach.