TEST: dwa nowe procesory AMD Raven Ridge z grafiką Radeon Vega

AMD już wiele lat temu opracowało koncepcję APU (Accelerated Processing Unit), czyli połączenie procesora z wydajnym układem graficznym. Jednak do niedawna firmie z Kalifornii brakowało odpowiednio mocnych CPU, by móc zrealizować ten pomysł. Teraz, kiedy AMD stworzyło własną architekturę Zen, naturalną konsekwencją są wykorzystujące ją APU. Oto ich test.

Testy wydajności

Najnowsze APU AMD to procesory teoretycznie podobne do Ryzena 5 1400 oraz Ryzena 3 1200. Według zapewnień AMD mają je de facto zastąpić. Nic dziwnego, bo przy podobnej konstrukcji, oferują odrobinę wyższe częstotliwości pracy.

Cinebench R15

W teście Cinebench R15 ośmiowątkowy Ryzen 5 2400G nie daje szans Ryzenowi 3 2200G. Pokonuje też Core i3-8350K, ale tylko w teście wielowątkowym. W przypadku zadań korzystających z mniejszej liczby wątków jednocześnie Core i3 może wyprzedzać nowego Ryzena 5 2400G. Wszystkie wyniki jednak, nawet ten uzyskany przez Ryzena 3 2200G, są przyzwoite.

Geekbench 4

Geekbench 4 lubi wysokie częstotliwości i wyraźnie preferuje jednostkę Intela. Nowe APU AMD wypadają w tym teście dziwnie podobnie. Kilka razy sprawdzałem, czy przypadkiem procesor nie ma wyłączonej obsługi współbieżnej wielowątkowości. Nie miał. Wynik, jak dla mnie, pozostaje nieco zagadkowy.

PCMark 10

W teście zastosowań ogólnych po raz kolejny niewielką przewagę zyskał CPU Intela. Ta jednak nie jest znacząca i należy uznać, że nowe APU nie ustępują w zauważalny sposób jednostce „niebieskich”. Zwłaszcza, że właściwie wszystkie kolejne testy pokażą prawdziwą zaletę nowych Ryzenów.

PassMark 9

Zarówno w wyniku ogólnym, jak i w testach cząstkowych Ryzen 5 2400G wygrywa z Core i3-8350K. Oba APU dosłownie miażdżą jednostkę Intela w teście związanym z grafiką 3D i w ostatecznym rozrachunku nawet Ryzen 3 2200G pokonuje najmocniejszego Core i3. W teście skupionym na wydajności CPU jednostka Intela tylko nieznacznie ustępuje Ryzenowi 5 2400G, pozostawiając słabsze APU znacznie w tyle. Jeśli na podstawie dotychczas zaprezentowanych wyników uznaliście, że iGPU jest w nowych Ryzenach naprawdę mocny, to owszem, nie mylicie się. Pokażą to następne testy, dotyczące głównie grafiki.

3DMark

Swoją prawdziwą siłę APU Ryzen z grafiką Radeon Vega pokazują właśnie w tych zadaniach, dla których zostały zaprojektowane. Wyniki pokazują, że Core i3-8350K nie ma w tym starciu szans. Jego ubogi układ graficzny pozostaje daleko w tyle za APU AMD.

Superposition benchmark

Jak na „gamingowy” benchmark przystało Superposition przykłada dość dużo uwagi do fizyki obiektów. Dlatego też w przypadku tego testu różnica między nowymi APU a Core i3 jest mniejsza. Procesor Intela nadrabia możliwościami czystego CPU. To oczywiście nie wystarcza i różnica jest dwukrotna na korzyść Ryzena 3 2200G. A mocniejszy APU odstaje jeszcze bardziej.

Kolejna strona to wynik wydajność APU w grach.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.