CBA zatrzymało troje biznesmenów

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby, które sprzedały instytucjom publicznym komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Obniżenie ceny pozwalało im wygrać przetargi na 3 tys. 256 komputerów za 9,5 mln zł.

Zatrzymani wprowadzali w błąd zamawiające sprzęt instytucje i samorządy, co do legalności oprogramowania, zaniżali ceny i wygrywali przetargi. Sprzęt komputerowy z nielegalnym oprogramowaniem trafił m.in. do Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Miasta Tychy, Urzędu Miasta Radomia, czy Urzędu Miasta Krakowa. Proceder miał miejsce w latach 2012-2016.

Według CBA zatrzymani oferowali zestawy komputerowe oraz komputery przenośne wraz z systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem biurowym znanej marki, które nie pochodziły z legalnej dystrybucji. Certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze nielegalnie generowane. 

Dzięki temu, że oszuści nie płacili za legalne oprogramowanie, ich oferty były tańsze i bardzo konkurencyjne w porównaniu z innymi oferentami, wygrywali więc w przetargach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.