Jak drukować bezprzewodowo

Skończyły się czasy, gdy drukowało się zawsze z komputera, do którego podłączona była fizycznie drukarka, a w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach stosowany był tzw. print server. Teraz oczywiste jest to, że chcemy i musimy drukować bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Oczywiście bezprzewodowo. Sposobów, by taki efekt uzyskać jest kilka.

Własne usługi producentów

Oprócz wymienionych rozwiązań, drukarki poszczególnych producentów często mają niestandardowe, ale przydatne funkcje. Na przykład na wielu drukarkach Epsona i HP można drukować poprzez wysłanie wiadomości z załącznikami bezpośrednio na adres e-mailowy przypisany do drukarki. W przypadku HP usługa nosi nazwę ePrint, a dla Epsona jest to usługa Connect. Oczywiście druk przez e-mail to tylko część możliwości tych usług.

Epson Connect to specjalna usługa sieciowa tylko dla drukarek tego producenta, umożliwiająca m.in. druk przez e-mail oraz bezpośrednią integrację drukarki z usługami przechowywania danych w chmurze.

Innym przykładem jest platforma HyPAS (Hybrid Platform for Advanced Solutions) w drukarkach Kyocera. To środowisko, w którym można instalować dodatkowe aplikacje i integrować z różnymi usługami. Wymienione wcześniej bezpłatne aplikacje to tylko część możliwości – do bardziej zaawansowanych należy Net Admin do monitorowania drukarek, Scan Extension Kit do przetwarzania OCR skanowanych dokumentów, MyQ do kompleksowego zarządzania obiegiem dokumentów i wiele innych. Za niektóre z tych programów trzeba dodatkowo zapłacić.

Kyocera SmartScan to jeden z przykładów dodatkowych aplikacji dla drukarek – za jej pomocą można skanować do samego siebie (po zalogowaniu) albo wysłać skan do folderu, na e-mail lub przez faks (korzystając z książki adresowej).

Warto jeszcze wspomnieć o usługach takich jak Brother Creative Center (w wersji konsumenckiej i biznesowej), a także Canon InkJet Cloud Printing Center (usługa konsumencka) oraz Canon Maxify Cloud Link (usługa biznesowa). Rola tych usług w wykonaniu obu firm jest nieco inna, ale w jednym i drugim przypadku użytkownicy drukarek zyskują dostęp do setek szablonów dokumentów w sieci. W przypadku Canona można także udostępniać drukarki przez sieć, zarządzać uprawnieniami poszczególnych użytkowników i konfigurować dostęp do różnych usług sieciowych.

Usługi sieciowe Canon pozwalają podłączyć drukarkę i skaner bezpośrednio do popularnych serwisów w sieci, a także zasobów Creative Park Premium z wieloma gotowymi szablonami.

Jak widać, możliwości poszczególnych urządzeń drukujących mogą być bardzo zróżnicowane, ale w każdym przypadku daleko wykraczają poza zwykłe, tradycyjne drukowanie. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.