MSI GT83VR Titan – pierwszy laptop z Coffee Lake H

Sześciordzeniowy procesor, dwa GeForce'y GTX 1080 w SLI i 64 GB pamięci RAM. MSI GT83VR w pełni zasługuje na swój przydomek.

Procesory Intel Coffee Lake H, a więc topowe jednostki Intela dla laptopów, do tej pory istniały głównie na papierze. Teraz do sprzedaży trafił pierwszy laptop wykorzystujący te CPU. A gdzie lepiej pokazać możliwości jakie daje wydajny procesor niż w wielkim, ciężkim, ale też bardzo wydajnym laptopie dla graczy?

MSI GT83VR Titan to laptop klasy DTR (desktop replacement ang. zamiennik komputera stacjonarnego). Jest więc bardzo duży i ciężki. Dysponuje ekranem o przekątnej 18,4″ i waży około 5,5 kg. W środku znajduje się sześciordzeniowy, dwunastowątkowy CPU Intel Core i7-8850H. Ten wydajny procesor może pochwalić się aż 9 MB pamięci cache L3 oraz częstotliwością bazową 2,6 GHz. W trybie Turbo przyspiesza do 4,3 GHz, chociaż trudno ocenić na tę chwilę jak długo jest w stanie utrzymać tak wysoką częstotliwość.

Niecodzienna konstrukcja to już znak firmowy tej serii laptopów MSI (fot. MSI)

Podobnie jak i poprzednie modele GT8X, także i ten ma dość niezwykłą konstrukcję. W miejscu, gdzie zwykle znajduje się tochpad i panele dla nadgarstków, w GT83VR umieszczono klawiaturę mechaniczną. Touchpad przesunięto tym samym na prawo i służy on także jako blok numeryczny. Tym samy użytkownik nie ma kontaktu z bardziej nagrzewającymi się częściami komputera.

Klawiatura zastosowana w nowej odsłonie GT83VR to ten sam model co w wersji z procesorami generacji 7, oparty o przełączniki Cherry MX Brown (fot. MSI)

A jest się co nagrzewać, bo nawet mimo potężnego systemu chłodzenia dwa GeForce’y GTX 1080 spięte w SLI i sześciordzeniowy CPU muszą wytwarzać sporo ciepła. Uzupełnieniem tej imponującej specyfikacji jest pamięć RAM o pojemności aż 64 GB.

Cena jest powalająca, ale z drugiej strony ten laptop nie zestarzeje się naprawdę długo (fot. videocardz)

Laptop jak na tę chwilę pokazał się jedynie w greckim sklepie Public.gr. Cena? Jak nietrudno się domyślić jest bardzo wysoka: 6199 euro. W przeliczeniu na złotówki to około 25 tysięcy. GT83VR z procesorem 8 generacji szybko jednak zniknął ze sklepu. Nie spodziewam się iż został wykupiony, a raczej ktoś połapał się iż pokazano go zbyt wcześnie, przed oficjalną premierą | CHIP