NVIDIA GeForce MX150 to nie zawsze taka sama karta

Kiedy spojrzymy na specyfikacje techniczne laptopów z tzw. średniej półki zauważymy, że często są one wyposażone w układ graficzny GeForce MX150. Nic dziwnego, bo ten mobilny GPU oferuje niezłą wydajność przy zachowaniu niewielkiego poboru prądu, nie wydzielając przy tym szczególnie dużo ciepła. Okazuje się jednak, że to nie zawsze ta sama karta.

W części laptopów zamiast „pełnego” MX150 ląduje wersja oznaczona kodowo jako N17S-LG-A1 1D12. Dopiskiem 1D12 NVIDIA oznacza zwykle karty graficzne Max-Q, a więc te o obniżonym poborze prądu, ale także zegarach. I o ile obniżenie taktowania przy wydajnych układach, takich jak GTX 1060, sprawi, że komputer zamiast np. 70 klatek na sekundę w grze będzie wyświetlał ich 55, to w przypadku nie tak znowu wydajnego MX150 spadek wydajności może często oznaczać brak płynności w grze. Niestety, ani NVIDIA, ani producenci laptopów nie raczyli poinformować o tym klientów.

O tym jakie laptopy posiadają słabszą wersję karty GeForce MX150 oraz skąd wynika ponad 20-procentowa różnica w wydajności piszemy szerzej w osobnym tekście. 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.