Pierwszy wyrok w sprawie handlu bitcoinami w Polsce

W Polsce interpretacja podatkowa dotycząca handlu kryptowalutami jest niejasna, o czym wspominał też w wywiadzie prof. Piech. Sytuacja właśnie stała się klarowniejsza za sprawą rozstrzygnięcia pierwszego sporu w tej materii. Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił właśnie pierwszy wyrok w sprawie podatnika, który nie zgodził się z wyrokiem niższej instancji. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przekonywał, że bitcoin wymyka się kwalifikacji prawnej, a zatem podatkowej.

Nie przekonało to jednak NSA ponieważ ich zdaniem pieniądz elektroniczny jest powiązany z tym tradycyjnym. Skoro podatnik kupuje bitcoiny za dolary, a zbywa je uzyskując dochód majątkowy w dolarach i złotówkach to musi ten fakt uwzględnić w corocznym zeznaniu PIT-36 na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (nie obowiązuje przy tym 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust.1 pkt 3 o PIT).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.