Putin: polecimy na Marsa

Władimir Putin poruszył kwestię kosmicznych planów Rosji w wywiadzie, jakiego udzielił w ramach powstającego filmu dokumentalnego:

Planujemy autonomiczne a później i załogowe loty w daleki kosmos, jako część programu księżycowego i eksploracji Marsa. Najbliższa misja rozpocznie się już niebawem, planujemy start na Marsa w 2019 roku – zaznaczył prezydent.

Trzeba podkreślić, że te słowa padają w finale kampanii wyborczej. Za trzy dni Rosjanie wybiorą nowego szefa państwa, zapewne ponownie Władimira Putina, który, według sondaży, cieszy się 69% poparciem. A misji marsjańskich, trwających i planowanych, jest oczywiście wiele. Loty bezzałogowe i załogowe są w toku lub planach m.in. w NASA oraz ESA. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi zresztą misję ExoMars wspólnie z Roskosmosem. Należy też pamiętać o planach SpaceX Elona Muska. 18 marca pierwszy będzie najpewniej Władimir Putin. A kto będzie pierwszy na Marsie?

Na Marsie mają pojawić się – kiedyś – ludzie, roboty i bazy (graf. Mining)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.