Stephen Hawking nie żyje

Brytyjski astrofizyk zmarł w wieku 76 lat. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, z którym zmagał się przez ponad 50 lat.

Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku po śmierci naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego spuścizna przetrwa wiele lat – napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Stephen Hawking był m.in. profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Jednym z jego największych osiągnięć jest kwantowa teoria ciążenia.  Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga (lub Bekensteina–Hawkinga). Największą popularność przyniosła mu jednak książka „Krótka historia czasu” z 1988 roku, która rozeszła się w 10 mln egzemplarzy na całym świecie.

Piszemy więcej o genialnym brytyjskim naukowcu >>

(Fot. http://www.hawking.org.uk/images.html)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.