Inte Compute Card PC jest tak mały, że aż trudno uwierzyć iż to kompletny komputer fot. Krzysztof Bogacki)

TEST: Intel Compute Card – zaskakująco wydajny

Sprawdzamy, co potrafi komputer niewiele większy od karty kredytowej.

W skrócie

  • bardzo niskie zużycie energii,
  • mobilność,
  • szybki dysk SSD M.2.
  • do działania jako zwykły mini PC wymaga dodatkowej stacji dokującej.

Możliwości tego miniaturowego komputera są ciekawe, a decyzja o zastosowaniu szybkiego dysku SSD była strzałem w dziesiątkę. Równocześnie nie można zapominać, że Intel Compute Card nie jest typowym mini komputerem. Firma Intel i jej partnerzy mają zamiar wykorzystać tę konstrukcję w wielu urządzeniach. Przykłady? Inteligentne monitory, urządzenia Digital Signage, tablety medyczne, komputery przemysłowe, urządzenia 2-w-1, tablety edukacyjne, interaktywne tablice, czy w końcu AIO.

Oglądanie filmów na YouTubie

Zintegrowane układy graficzne Intela pozwalają na sprzętowe dekodowanie i kodowanie materiałów wideo. Dzięki temu możliwe się staje komfortowe oglądanie materiałów w rozdzielczości 4K (2160p) na YouTube. I to nawet 60 klatek na sekundę!

Owszem, przy takiej jakości Compute Card czasami opuści kilka klatek, a zarówno procesor, jak i zintegrowany układ graficzny są nieźle obciążone, tym niemniej… da się!

Praca z pakietem biurowym Libre Office 6.0

Również praca z darmowym pakietem biurowym Libre Office nie daje powodów do narzekań. Zarówno arkusze kalkulacyjne, jak i prezentacje działają sprawnie, do czego niewątpliwie przyczynia się bardzo szybki nośnik danych. Praca na Intel Compute Stick z procesorem Core m3 i nośnikiem eMMC aż tak komfortowa nie jest.

 Obróbka zdjęć w Adobe Lightroom

Pójdźmy jeszcze krok dalej i spróbujmy obróbki zdjęć w cyfrowej ciemni, czyli w programie Adobe Lightroom. Okazuje się, że obróbka zdjęć w formacie JPEG jest jak najbardziej możliwa, chociaż ilość wolnej pamięci kurczy się w zastraszającym tempie. Raczej nie ma co liczyć na efektywną obróbkę zdjęć w formacie RAW.

Montaż wideo w programie MAGIX Vegas 15 PRO

Dla tego maleństwa to wyzwanie. A jednak, ku memu wielkiemu zdziwieniu… da się na nim przygotować proste projekty. 4 GB RAM to jednak zdecydowanie za mało by zrobić coś więcej – Vegas Pro 15 po uruchomieniu praktycznie nie pozostawia już wolnej pamięci. Na pewno jednak lepiej poradzi sobie z mniej wymagającymi aplikacjami i pracując na materiałach o rozsądnej rozdzielczości.

Pogram czy nie? Spróbować warto

Umówmy się – zintegrowana grafika Intel HD 615 to nie GeForce GTX 1080. To nawet nie GTX 1050, a i porównanie do GT 1030 byłoby krzywdzące. Da się pograć w proste gry 2D, a nawet mniej wymagające gry 3D. Serio! Udało się nam uzyskać całkiem przyzwoitą szybkość działania w popularnej grze „CS:GO” (rozdzielczość 1280 x 720, ustawienia minimalne).

Granie za pomocą Steam In-Home Streaming

Uruchamianie bardziej wymagających gier na Intel Compute Card raczej nie wchodzi w rachubę, ale możemy skorzystać z coraz modniejszego streamingu rozgrywki. Skorzystaliśmy z opcji Steam In-Home Streaming, gra jest wówczas przesyłana z mocnego komputera podpiętego do tej samej sieci.

Przy wykorzystaniu LAN nie napotkaliśmy żadnych problemów. Oczywiście przesyłany obraz rozgrywki nie będzie tak ostry jak żyletka, tak jak ma to miejsce w przypadku natywnie uruchomionej gry, ale dobre i to. Nieco gorzej jest przy streamingu przez Wi-Fi – wiele tu zależy od możliwości sieci bezprzewodowej, ale często we znaki daje się kompresja obrazu. Tym niemniej szybkość wyświetlania obrazu w obu przypadkach była znakomita, a opóźnienia niewielkie. | CHIP