TEST: sieć mesh dla inteligentnego domu

Sieć Wi-Fi zapewnia urządzeniom elektronicznym komunikację bez kabli. Jednak w dużych mieszkaniach lub domach, tworzący ją ruter może nie poradzić sobie z odległością i betonowymi ścianami. Rozwiązaniem jest bezprzewodowa sieć kratowa, czyli Wi-Fi mesh. Przykładem urządzenia tworzącego taką sieć jest TP-Link Deco M5. Mieliśmy okazję sprawdzić, jak się sprawdza ten zestaw.

Bardzo ciekawą funkcją jest comiesięczny raport statystyki użytkowania domowej sieci. Możemy się dowiedzieć między innymi, który z domowych sprzętów najwięcej korzystał z Internetu oraz jaka była najwyższa prędkość połączenia z globalną siecią. Poza tym zobaczymy ile „złośliwych” połączeń zostało zablokowanych przez wbudowany antywirus.

Raport Deco – comiesięczne statystyki zużycia Internetu w naszym domu.

TP-Link HomeCare – wszechstronna ochrona oraz kontrola rodzicielska

TP-Link Deco M5 oferuje możliwość ochrony zarówno sprzętu, jak i użytkownika. W pierwszym przypadku – o bezpieczeństwo sprzętu dba zintegrowany z firmware’m antywirus dostarczony przez Trend Micro. Takie rozwiązanie ochroni całą naszą sieć przed złośliwym oprogramowaniem oraz atakami hakerskimi. Co ważne w tym przypadku chronione są urządzenia, które w zwykłych sieciach pozostają „bezbronne”. Przede wszystkim konsole do gier, kamery IP oraz coraz liczniejsze urządzenia inteligentne działające w ramach IoT, które mogą być najsłabszym punktem domowej sieci.

Wbudowany antywirus od firmy Trend Micro ochroni sprzęt i całą sieć.

Nieocenioną funkcją dla rodziców małych dzieci jest funkcja kontroli rodzicielskiej (Parental Controls). Dzięki niej zawsze wiadomo, co w sieci robiło nasze dziecko. Rozbudowane filtry i kontrola dostępu do właściwych wiekowo aplikacji oraz serwisów internetowych pozwoli ustrzec najmłodszych przed „ciemną stroną” sieci. Możemy również określić czas dostęp do Internetu.

Funkcja kontroli rodzicielskiej jest wygodna w obsłudze. Łatwo możemy stworzyć „profil dziecka” i sprecyzować, jakie treści i czynności związane z dostępem do Internetu będą dozwolone bądź zabronione.

Wyniki testów

W trakcie testów rozmieściliśmy moduły systemu TP-Link Deco M5 na dwóch piętrach budynku. Powierzchnia każdego z nich to około 60 m.kw., więc łącznie zasięgiem objęte było 120 m.kw. Pomiar siły sygnału wykazał dobre pokrycie całej powierzchni mieszkalnej. Niemal wszędzie siła sygnału nie spadała poniżej -50 dBm, co jest wynikiem bardzo dobrym i potwierdza wysoką jakość Wi-Fi tworzonego przez testowane urządzenie.

Układ budynku i rozmieszczenie „stacji” TP-Link Deco M5 w naszym teście był zbliżony do tego na ilustracji. W porównaniu do tradycyjnego rutera umieszczonego w centralnym miejscu – zasięg sieci Wi-Fi był w całym domu. Zwykły ruter nie podołałby temu zadaniu.

 

W czasie testów stwierdziliśmy bardzo dobrą jakość połączenia Wi-Fi. Siła sygnału nie spadała poniżej wartości -50 dBm.

 Specyfikacja:

Procesor:czterordzeniowy
Wi-Fi:400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz + 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
Anteny:4 wbudowane w każdym urządzeniu Deco
Porty LAN:2 Gigabitowe porty w każdym urządzeniu Deco
Porty USB:1 port USB Type-C w każdym urządzeniu Deco
Kompatybilność:IPv6 (Internet Protocol version 6)
Wymiary:120 mm średnicy x 38 mm wysokości
Inne interfejsy:Bluetooth 4.2
Cena:~1200 zł (3-pak) , ~500 zł dodatkowa jednostka
Info:https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/

 

Alternatywa:

Asus Lyra https://www.asus.com/pl/Networking/Lyra/

Linksys Velop https://www.linksys.com/pl/c/whole-home-mesh-wifi

Netgear Orbi http://www.netgear.pl/orbi/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.