W poniedziałek – algorytm w roli kadrowego

Tym razem w artykule okładkowym piszemy o komputerowym procesie rekrutacji. To zjawisko jest już w toku. Sztuczna inteligencja zaczyna brać udział w wyszukiwaniu i ocenianiu kandydatów na pracowników. SI uwzględnia nie tylko dane z CV czy rozmów kwalifikacyjnych, ale też analizuje wpisy internetowe, które wiele mogą powiedzieć np. o charakterze rekrutowanego. Algorytmy są sprytne:

Startup Precire specjalizuje się w zaawansowanej analizie języka. W celu uzyskania szerszego wglądu w osobowość badanych, firma opracowała oprogramowanie, wykorzystujące mowę i tekst. Lingwiści komputerowi są zdania, że możliwa jest automatyzacja badań psychologicznych, a do ich przeprowadzenia wystarcza przyjrzenie się sposobowi, w jaki komunikują się konkretni ludzie. Ciekawostką jest, że algorytm Precire, choć analizuje język potencjalnego kandydata, całkowicie ignoruje samą treść – napisze jutro w CHIP-ie Wintermute.

Poniżej roboczy szkic animowanej ilustracji do kolejnego okładkowego artykułu.

Maszyny będą rekrutowały perfekcyjnie? (rys. Piotr Sokołowski)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.