Wywiad z Bruce’em Pattersonem, specjalistą od Intel NUC

Rozmawiamy z Bruce'em Pattersonem, człowiekiem, który od 22 lat pracując w Intelu wie już wszystko m.in. o NUC Hades Canyon, Compute Card oraz pomysłach Intela na to, jak już teraz wykorzystywać te dwa nowe komputery oraz jakie Intel ma pomysły dotyczące ich rynkowej przyszłości.

CHIP: Co jeszcze, poza wydajnością zmieniło się w porównaniu z poprzednim duży NUC-iem?

Bruce Patterson: Możliwość podłączenia urządzeń. Hades Canyon jest w stanie obsłużyć jednocześnie aż 6 ekranów. Ma dwa DisplayPorty, dwa HDMI, a także dwa Thunderbolty 3. Właściwie dałoby się podłączyć nawet więcej niż 6, ale nie wchodźmy w detale. Znalazło się też miejsce na dwa gniazda karty sieciowej i wiele gniazd USB. Możliwość podłączenia wielu urządzeń to jego mocna strona.

CHIP: Chciałbym zapytać o coś, co nie pasuje zupełnie do wydarzenia gamingowego. Compute Card. (I w tym momencie widzę, jak Bruce’owi  z zachwytu zaiskrzyły się oczy)

Bruce Patterson: Och, o tym mogę mówić naprawdę dużo. Jestem przygotowany, mam nawet jeden z tych komputerów ze sobą (mówiąc to wyjął przedmiot rzeczywiście niewiele większy od karty bankomatowej). Nie sądziłem, że ktoś mnie tu o to zapyta.

Inte Compute Card PC jest tak mały, że aż trudno uwierzyć, że to kompletny komputer. Wkrótce będziemy go testować (fot. Krzysztof Bogacki)

CHIP: A jednak. To bardzo interesujące urządzenie. Jak to możliwe, że dysponując właściwie normalnym procesorem urządzenie o tak skromnej formie nie przegrzewa się? Jak jest chłodzone?

Bruce Patterson: To dobre pytanie. Ten komputer ma procesor, jeden z kilku do wyboru, klasy Y. Ponieważ nie ma tu żadnych ruchomych części, chłodzenie jest rozwiązywane w pełni pasywnie, procesor styka się bowiem wprost z obudową, która działa jak radiator. Ale to tylko część całego rozwiązania. Druga to chłodzenie realizowane przez to urządzenie, do którego Compute Card jest podłączony. Między innymi po to zaprojektowaliśmy Compute Card Dock, by pokazać jak to ma działać. Nie oczekujemy, że to będzie hit sprzedażowy. Dock to swoista stacja dokująca dla Compute Card PC, służy głównie po to, by dało się go podłączyć, zanim pojawią się urządzenia z odpowiednim slotem. Dock ma własne chłodzenie, ale Compute Card działa też bez dodatkowego chłodzenia. Jeśli zrobi mu się za gorąco, to oczywiście urządzenie dostosuje swoje działanie, np. obniży częstotliwość, by nie ulec przegrzaniu.

Intel Compute Card i służący do wyprowadzenia gniazd Dock. fot. Krzysztof Bogacki)

CHIP: To wręcz wymusza kolejne pytanie: jakie to będą urządzenia?

Bruce Patterson: Projektory chociażby. To zależy głównie od kreatywności producentów. Prowadzimy wiele rozmów, ale zbudowanie całego środowiska to lata ciężkiej pracy z partnerami. Pomysłów jest wiele. Terminale handlowe, urządzenia medyczne, projektory, a nawet laptopy edukacyjne. Te, jak wiemy, dość często ulegają zniszczeniu przez dzieci. A co jeśli zastosować Compute Card jako bazę takiego komputera? W razie mechanicznego uszkodzenia „skorupy” najzwyczajniej w świecie wystarczy włożyć kartę do nowej.

Ale widzimy też duży potencjał w sektorze produkcyjnym, w autonomicznych samochodach, kto wie gdzie jeszcze? Nad tym zastanawiać się będą nasi partnerzy. I kto wie, co wymyślą…

CHIP: Zapytany o urządzenia najpierw wymieniłeś projektory. To przypadek, czy może  już coś wiesz o jakimś powstającym gotowym projektorze gotowym na Compute Card?

Bruce Patterson: Tak, to mogę potwierdzić, rzeczywiście jedna firma szykuje takie urządzenie.

Intel NUC Hades Canyon  w porównaniu z Compute Card wydaje się gigantyczny (fot. Krzysztof Bogacki)

CHIP: Jedna z wersji ma obsługę vPro. Czyli produkt ten jest skierowany do odbiorcy biznesowego?

Bruce Patterson: Także. To ważna klasa odbiorców. Compute Card ma wiele cech, które właśnie biznes powinien docenić. Komputer ten integruje się lepiej z otoczeniem. Tu potrzebny jest tylko slot w urządzeniu.

CHIP: Jak długo zamierzacie utrzymać kompatybilność wykorzystywanego slotu?

Bruce Patterson: Kompatybilność to sprawa kluczowa. Bez niej Compute Card staje się właściwie bezużyteczny. Dla tej platformy planujemy utrzymać to samo złącze przez 10 lat. Nie twierdzę, że to się nie zmieni, ale taki właśnie mamy zamiar.

Wielkość,  a raczej „małość” Compute Carda naprawdę budzi uznanie

CHIP: Jaki interfejs wykorzystuje to gniazdo? Jeśli ma zachować tak długą kompatybilność musi być szybkie. Aż trudno przewidzieć jak wydajnych urządzeń będziemy używali za dekadę.

Bruce Patterson: To prawda. Gniazdo Compute Card korzysta z interfejsu Thunderbolt 3, chociaż oczywiście w sensie elektrycznym. Mechanicznie nie jest to zwykły Thunderbolt 3.

CHIP: Wróćmy do NUC’ów. Przy okazji premiery procesorów generacji 8 musieliśmy zaczekać nieco dłużej na wykorzystujące je NUC’i. Czy w przypadku kolejnej generacji procesorów bliższa jej będzie też premiera opartych na nich NUC’ów?

Bruce Pattreson: Oczywiście zrobimy wszystko co się da by NUC’i pojawiły się jak najszybciej. Zanim jednak pojawi się kolejna generacja CPU czeka nas, w połowie tego roku, premiera kolejnych NUC’ów. Tym razem znacznie bardziej tradycyjnych niż Hades Canyon. Oczywiście na procesorach generacji 8.

| CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.