Znalezione w Geekbench: AMD Ryzen 2700X oraz Huawei P20

Bazy wyników programów testujących, takie jak SiSoft Sandra, PCMark czy Geekbench to często kopalnia wiedzy o nowych produktach. Nie inaczej jest i w tym tygodniu. W bazie ostatniego z wymienionych programów pojawiły się dwie nowości, na których premierę przyjdzie nam jeszcze poczekać chwilę.
Znalezione w Geekbench: AMD Ryzen 2700X oraz Huawei P20

Pierwszą z nich jest procesor AMD. O jego istnieniu wiadomo było od dawna, natomiast są to pierwsze wyniki, które pojawiły się w sieci. AMD Ryzen 2700X, bo o nim mowa, to następca bardzo udanego modelu Ryzen 1700X. Podobnie jak poprzednik, także i ta konstrukcja będzie mogła pochwalić się odblokowanym mnożnikiem, ośmioma rdzeniami będącymi w stanie przetwarzać jednocześnie szesnaście wątków oraz dość imponującą (16 MB) pojemnością pamięci podręcznej L3. To co jednak zmienia się najbardziej to częstotliwość. Ta, a mowa o częstotliwości bazowej, zmienić się ma o 300 MHz i wyniesie 3,7 GHz.

W teście wielowątkowym jest bardzo dobrze. Nad wydajnością uzyskiwaną z pojedynczego rdzenia AMD musi jeszcze nieco popracować. Inna sprawa, że dziś liczy się głównie wydajność w kilku wątkach wykonywanych jednocześnie.

Jak wydajny jest nowy CPU AMD? Otóż niemal 25 000 punktów w teście wielowątkowym stawia ten CPU w jednej linii z Intel Core i7-8700K (tu znajdziecie aktualną cenę). Jednakże wynik 4746 punktów w teście jednowątkowym to niemal 1000 punktów mniej niż u konkurenta od “niebieskich”. Wynika z tego, że wydajność jednowątkowa nadal jest domeną Intela, natomiast możliwości w zadaniach wielowątkowych są mniej więcej podobne. Pozostaje kwestia ceny samego procesora i całej platformy sprzętowej. Według zapowiedzi AMD procesor ten będzie w USA kosztować 369 dolarów (ok. 1300 zł). Poprzednik zadebiutował z cena ok. 1900 złotych, ale od tego czasu staniał do 1200 złotych (aktualna cena). Ponieważ nowy CPU nie jest diametralnie różny od poprzednika, to należy spodziewać się, że będzie od niego dużo droższy. Osobiście szacuję, że zobaczymy go na sklepowych półkach za ok. 1500-1600 złotych.

Drugi z geekbenchowych przecieków to nowy smartfon Huawei, a konkretnie model P20 (można już zamawiać). Wiadomo o nim już całkiem sporo, ale wyniki w Geekbench pojawiają się dopiero teraz. Sam smartfon ma być zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

Huawei P20 pod względem wydajności nie będzie z pewnością konkurencją dla modeli ze Snapdragonem 845, ale jego wydajność jest co najmniej dobra.

Wyposażony w procesor HiSilicon Kirin 970, czyli ten sam, który znamy z modelu Mate 10, nie zaskakuje wydajnością. 6699 punktów w teście wielowątkowym i 1878 w jednowątkowym to może nie wyniki rekordowe, ale zwiastujące niezłą wydajność, szczególnie przy wykonywaniu wielu procesów jednocześnie. | CHIP

Więcej:HuaweiRyzen