PORADNIK: AMD StoreMI – przyspieszamy HDD za pomocą SSD

Odpowiedź AMD na Intel Optane.

Testy wydajnościowe

Wykorzystałem wyniki z naszego testu Intel Optane (również w wersji 16 GB), który to przypomnijmy, przeprowadziliśmy na platformie testowej wyposażonej w procesor Intel Core i7 7700K, płytę główną ASUS STRIX B250F Gaming oraz, dysk WD Blue o pojemności 1 TB. Sam dysk HDD był więc nieco szybszy niż ten, który będziemy przyspieszać w platformie AMD.

Intel: Od lewej sam HDD, po prawej HDD z technologią Optane (wersja 16 GB).
AMD: Od lewej sam HDD, następnie z wykorzystaniem Optane Memory (16 GB) i z wykorzystaniem Optane Memory oraz buforu RAM.

Biorąc poprawkę na to, że w platformie AMD wykorzystaliśmy słabszy HDD można stwierdzić, że działanie Intel Optane Memory 16 GB na obu platformach jest zbliżone. Jednak w przypadku AMD widzimy znaczne pogorszenie czasu dostępu przy odczycie i mniejsze przy zapisie. Akceleracja odczytu przy pomocy bufora RAM (do 2 GB) pozwala na osiągnięcie zawrotnych rezultatów. Prędkość zapisu ograniczają możliwości 16-gigabajtowej wersji Optane Memory (wersja o pojemności 32 GB jest znacznie szybsza, ale i droższa).

Test wydajności podsystemu dyskowego przeprowadzony za pomocą PCMark 7 System Storage Benchmark wskazuje przewagę platformy Intela.

Z kolei PC Mark 7 pokazuje, że rozwiązanie Optane działające natywnie na platformie Intela jest wyraźnie szybsze (zwłaszcza w przypadku RAW Storage), na co jednak z pewnością mogą mieć wpływ różnice w platformach testowych. Prędkości zmierzone za pomocą aplikacji AS SSD (które są znacznie bardziej wiarygodne) nie mówią o tak znaczących różnicach.

Uruchomienie gry Rise Of The Tomb Raider zainstalowanej na HDD skutkowało wynikiem 27 sekund, 18 s przy użyciu Optane, oraz 7 s przy użyciu Optane i bufora DRAM. Ponownie okazuje się, że technologia AMD StoreMI przynosi wymierne korzyści.

Intel i AMD w jednym stali domu

Pierwsze testy dowodzą więc, że technologia AMD StoreMI działa bardzo dobrze. Pomijając oczywiście działanie na platformie X399, bo w tym przypadku sterowniki nie chcą się nawet zainstalować, a wedle dokumentacji powinno to działać – prawdopodobnie obsługa X399 zostanie dodana w kolejnej wersji sterowników (testowaliśmy na wersji 1.3.1). Dostrzegliśmy jednak drobne błędy, jak choćby całkowite wyłączenie akceleracji tylko po wyłączeniu bufora RAM (trzeba było konfigurować od początku), jednak można to złożyć na karb wczesnej wersji oprogramowania.

Paradoksalnie, premiera AMD StoreMI to również dobra wiadomość dla Intela, bowiem pamięci Intel Optane w końcu będą działać na innych platformach niż Intel 2xx i 3xx, więc wzrośnie liczba odbiorców tego sprzętu (i sprzedaż powinna się zwiększyć).  Intel jednak wcale nie musi być tym zachwycony, Optane Memory miały przecież docelowo działać wyłącznie na platformach „niebieskich”.

Warto przypomnieć, że gdy niecały rok temu testowaliśmy Optane Memory, to model o pojemności 16 GB kosztował około 220 zł, a 32 GB około 370 zł. Dziś model 16 GB można kupić za 130 zł (bywały w promocjach za 50 zł!), a 32 GB za 230 zł. Od dziś również posiadacze płyt głównych z chipsetem AMD X470 mogą dzięki technologii AMD StoreMI w niedrogi sposób efektywnie przyspieszyć działanie dysków – zwłaszcza HDD. | CHIP