TEST: Projektor sprytny niczym smart TV

LG HF80JS - projektor, który doskonale radzi sobie bez komputera czy odtwarzacza.

Oczywiście system ma swoje zalety: zestaw wbudowanych aplikacji, sklep z aplikacjami, pasek szybkiego dostępu, funkcje wyszukiwania w sieci. System potrafi odtwarzać filmy bezpośrednio z dwóch portów USB, a także bezpośrednio z sieci domowej, przez DLNA. Odtwarza nie tylko wszystkie popularne formaty, ale również pliki z polskimi napisami znajdujące się w tym samym katalogu co film.

Z kolei na urządzeniach mobilnych można użyć aplikacji LG TV Plus czy WebOS Connect, by sterować projektorem, a także wysyłać przez sieć zdjęcia lub filmy. W systemie Android projektor nie jest widoczny jako ekran bezprzewodowy – nie da się wysłać na niego obrazu bez dodatkowej aplikacji.

Aplikacja LG TV Plus pełni m.in. funkcję pilota do projektora, umożliwia przesyłanie treści z urządzeń mobilnych na ekran, a także parowanie projektora z głośnikami Bluetooth.

Jakość obrazu

Każdy z nas ma inne oczekiwania co do obrazu, więc jego jakość jest cechą subiektywną. Na pewno jasność 2000 lumenów jest wystarczająca do oglądania obrazu nawet w niezaciemnionym pomieszczeniu. Równomierność oświetlenia, jak również ostrość na całym ekranie jest bez zastrzeżeń, choć przecież rozdzielczość Full HD nie jest rekordowo duża. Na takim ekranie przydałoby się raczej 4K, ale to kwestia czasu, kiedy te projektory wyprą Full HD.

Na wykresie gamutu widać znaczne braki w odwzorowaniu czerwieni, a także przesunięcia składowej niebieskiej i czerwonej.

Pomiary częściowo potwierdzają subiektywne wrażenia – przede wszystkim spore braki w zakresie czerwieni (jak to w DLP), choć projektor był testowany w „najcieplejszym” i najbardziej akceptowalnym trybie kinowym. Ogólnie średni błąd kolorów (na planszy ColorChecker) jest spory i wynosi około 7,5 punktu.

Rozbieżności pomiędzy poszczególnymi składowymi widać także na wykresach z programu HCFR. Nie wynika z nich, by dominowała składowa niebieska, lecz raczej zielona, co nie pokrywa się z subiektywną oceną.

Pomiary poszczególnych składowych potwierdzają brak czerwieni, choć okazuje się, że zbyt dominująca jest jednak zieleń.
Sporo do życzenia pozostawia również temperatura barwowa, która wynosi około 7500 K, i to w „najcieplejszym” trybie Kino.

Projektor ma dobrze rozwiązany tor audio: wsparcie dla Dolby Surround oraz DTS-HD, a także wbudowane głośniki stereofoniczne (2×3 W). Te ostatnie grają całkiem głośno i czysto, choć praktycznie nie odtwarzają niskich tonów, Gdyby ktoś chciał podłączyć zewnętrzne głośniki lub słuchawki, można użyć wyjścia mini-jack na tylnym panelu projektora, albo interfejsu Bluetooth. Parowanie urządzeń bezprzewodowych jest możliwe przy pomocy menu projektora albo za pomocą mobilnej aplikacji LG TV Plus – gdy smartfon wykryje dwa urządzenia Bluetooth (projektor i głośnik), potrafi połączyć je w parę.

Dane techniczne

Źródło światła laserowe, 20 tys. godzin
Przetwornik obrazu DLP, 1920×1080 pikseli
Jasność 2000 lumenów
Kontrast 150 000:1 (full on/full off)
Przetwarzanie wideo 10-bitowe (1 mld kolorów)
Współczynnik projekcji 1,4x
Wejścia wideo 2xHDMI (z funkcją ARC i CEC)
Wyjścia audio mini-jack, S/PDIF, bluetooth
Inne złącza 2xUSB, Ethernet, Wi-Fi
Moc 140 W
Wymiary 108 x 252 x 140 mm
Gwarancja 2 lata
Cena 7 000 zł