CHIP: Radzimy jak przygotować kartę graficzną do obliczania kryptowalut

Zwykłe karty graficzne (bo mamy również do czynienia z pojawianiem się modeli wyspecjalizowanych w kopaniu) projektowane są głównie pod kątem gier. W koparkach muszą pracować całą dobę, do czego ewidentnie nie zostały przewidziane. Jeśli zawczasu nie zadbacie o dostosowanie karty do tak intensywnej pracy, może się okazać, że zamiast świetnego zarobku będzie "bardzo piękna katastrofa".

Zróbmy prosty eksperyment i zmniejszmy maksymalne taktowanie karty graficznej z 1310 MHz do około 1000 MHz. Jakie to da rezultaty? Zmiany taktowania Radeonów możemy dokonać również w sterownikach Adrenaline, tym razem za pomocą narzędzia WattMan.

Odczyty po kwadransie wydobycia po zmniejszeniu taktowania GPU (graf. Artur Wigo)

Efekt? Wydajność przy obliczeniach za pomocą algorytmu DaggerDecred (Claymore) spadła o około 4 proc. natomiast zużycie energii przez GPU o prawie 30 proc. (mowa oczywiście o samym GPU, a nie o całej platformie), a temperatura prawie o 15 proc. Oczywiście pobór mocy platformy najlepiej sprawdzić za pomocą miernika, ale wiedząc, że TDP kart RX 480 wynosi 150 W spokojnie możemy przyjąć, że dane z GPU-Z są zbliżone do rzeczywistości.

Pamiętajcie, że to tylko test – można powiedzieć, że optymalnym ustawieniem taktowania GPU RX 480 do wydobycia kryptowalut jest około 1200 MHz, a można je obniżyć do około 1100 MHz. Oczywiście – każdy komputer jest inny, każdy inaczej się grzeje, więc każda sytuacja wymaga oddzielnej analizy. Dla górnika-amatora najważniejsze jest to, by nie „zajechać” w krótkim czasie karty.

Oczywiście to dopiero początek – gdy obniżyliśmy taktowanie do danego poziomu, teraz z kolei możemy zająć się zmniejszeniem napięcia na rdzeniu graficznym. To również umożliwi nam narzędzie WattMan. Obniżamy napięcie krok po kroku i sprawdzamy stabilność platformy. Efektem będą jeszcze niższe temperatury na GPU i niższe zużycie energii. WattMan umożliwia nam również ustawienia limitów temperatury GPU, limitów akustycznych chłodzenia, czy po prosty limitu zużycia energii. Możemy ustawić działanie karty dokładnie do naszych potrzeb zabezpieczając się przed przegrzaniem i nadmiernym eksploatacją układu graficznego.

Za pomocą aplikacji o nazwie WattMan dostosujemy pracę karty Radeon dokładnie do  naszych potrzeb (graf. Artur Wigo)

Wyższa szkoła jazdy – modyfikacja BIOS-u karty graficznej

„Zawodowi” górnicy po prostu modyfikują firmware karty graficznej.  Zwykle biorą pod uwagę wydobycie takich kryptowalut jak ethereum, monero czy dubaicoin. Są to kryptowaluty, dla których wydobycia największe znaczenie ma wydajność pamięci VRAM. Można ją zarówno próbować podkręcać, jak i zmniejszać opóźnienia (timingi), czy stosować undervolting. Wszystko po to, by zapewnić jak najlepszy stosunek wydajności obliczeń do poboru mocy. Trzeba założyć, że jakaś grupa użytkowników może mieć po prostu darmowy dostęp do prądu, ale chyba nikt nie chce uszkodzić karty graficznej, której praca przynosi konkretne dochody.

Czy domowy komputer może służyć jako koparka?

Tak, po odpowiednich przygotowaniach. Jako, że jednym z największych problemów jest temperatura, warto zacząć od… wyczyszczenia wnętrza obudowy oraz uporządkowaniu przewodów tak, by nic nie zakłócało cyrkulacji powietrza. Z rzeczy banalnych, ale istotnych, warto pamiętać np. o odkurzeniu łopatek wentylatorów chłodzących kartę graficzną.

Powinniśmy kierować się ogólną zasadą, że chłodne powietrze powinno być zasysane z przodu obudowy, przebiegać przez wnętrze w efekcie czego będzie odbierało ciepło od podzespołów. Następnie powietrze musi być odprowadzane przez wentylatory z tyłu i góry, choć można pomyśleć także o dodatkowych otworach wentylacyjnych. System chłodzący, który sprawdzał się przy okazjonalnym graniu w gry, może zupełnie nie sprawdzić się podczas całodobowej pracy karty graficznej. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.